Blog – Classic (1 column)

بهترین فوق تخصص گوارش در اصفهان

همانطور که می‌دانید لوله گوارش انسان از بخش‌های مختلف و مهمی تشکیل شده است. از دهان با مقعد، این لوله امتداد یافته و بخش اعظمی از ارگان‌های اصلی داخل بدن را تشکیل می‌دهند. البته منظور از «لوله» این نیست که این بخش به صورت لوله‌ای باشد. بلکه تمام لوله گوارش از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام محفظه مخصوص به خود دارند تا مواد غذایی را در داخل خود حفظ و تجزیه کنند.

امروز در این مطلب از وب سایت دکتر مهدی احمدیان قصد داریم تا درباره بخش‌های مختلف لوله گوارش و اهمیت آنها با شما صحبت کنیم. اگر شما عزیزان نیست مشتاق کسب اطلاعات در این زمینه هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. همچنین شما می‌توانید برای درمان مشکلات گوارشی خود و دریافت مشاوره از دکتر احمدیان با شماره تلفن  09138949961 تماس گرفته و به آدرس اصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی مراجعه کنید.

پاکسازی کبد از اعمال و وظایف کبد است که به صورت روزانه انجام می‌شود. اکثر افراد کبد را اندامی می‌دانند که قادر است بافت خود را ترمیم کند و به حیات خود ادامه دهد. اما گاهی اوقات چربی کبد و دیگر عارضه‌ها این چرخه پاکسازی را مختل می‌کنند و یا دور آن را کند می‌کنند. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر درباره پاکساری کبد هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله انجام پاکسازی کبد در اصفهان را مطالعه کنید.

بخش‌های مختلف لوله گوارش و بخش‌های مختلف آنها

Blog – Classic (1 column), سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

در مقاله بهترین فوق تخصص گوارش اصفهان درباره بخش‌های مختلف لوله گوارش صحبت کرده و دهان، پای گلوت و حلق را توضیح دادیم. در ادامه با دیگر بخش‌های این لوله و وظایف هرکدام آشنا خواهیم شد:‌

4. مری

مری قسمتی است که دهان را به معده ارتباط می‌دهد. این بخش به لوله غذا یا گلوت نیز معروف است. مری یک لوله عضلانی است که به واسه آن مواد غذایی پس از بلع به معده می‌رسند. مری و حنجره با هم پیوستگی دارند. مری از سوراخ دیافراگم عبور کرده و به معده می‌رسد. حلق نیز در بخش ورودی مری در پشت غصروفی به نام غضروف کریکوئید به مری وصل شده است.

 سطح داخلی مری دائما در تماس با مواد غذایی سخت و زبر قرار دارد. در نتیجه سلول‌های آن دائما کنده می‌شوند. به همین دلیل این سلول‌ها همواره در حال تقسیم هستند تا سلول‌های جدید جایگزین سلول‌های کنده شده قرار بگیرد.

وقتی که شخص در حال استراحت است، مری در هر دو انتهاب خود به واسطه اسفنگترهای مخصوصی بسته می‌شود. اسفنگتر فوقانی که در ابتدای مری قرار دارد، در اثر رفلاکس بلع باز می‌شود. در نتیجه غذا به مری راه می‌یابد. این اسفنگتر همچنین از جریان برگستی مری به حلق نیز ممانعت می‌کند تا غذا به دهان برنگردد. حین بلع، غذا از دهان به مری می‌رود. در این مسیر، اپی گلوت که پیش از گلوت یا مری قرار دارد، روی نای قرار می‌گیرد تا غذا به مری هدایت شده و به نای راه پیدا نکند. در این صورت اصطلاحا غذا به گلوی فرد نمی‌پرد. اسفنگتر تحتانی نیز در انتهای مری قرار گرفته که همراه با حرکات مری، با رسیدن غذا به آن باز می‌شود. در نتیجه غذا به درون معده وارد می‌شود. مری در برابر اسید معده مقاوم نیست. در نتیجه این اسفنگتر باید بلافاصله بعد از ورود غذا به معده بسته شود تا اسید معده، مری را تخریب نکند.

5. معده

غذا بعد از مری در لوله گوارش انسان وارد معده می‌شود. معده اصلی ترین قسمت تجزیه مواد غذایی است. این اندام در ناحیه اپی گاستریک قرار دارد و در بخش قدامی، توسط مهره‌های 6 تا 9 قفسه سینه پشتیبانی می‌شود. از اصلی ترین غدد برون ریز ثانویه بدن معده است. چرا که حاوی مقدار زیادی اسید هیدروکلریدریک و فاکتورهای ضد کم خونی می‌باشد. این ترکیبات از دیواره معده ترشخ می‌شوند. از طرف دیگر نیز برای ترکیباتی همچون گاسترین، گرلین، سوماتوستاتین و… فعالیت درون ریز دارد. در نتیجه جزو این گروه غدد قرار می‌گیرد.

عضله دیواره معده به شدت مقاوم است. چون این بخش دائما در معرض آنزیم‌ها و اسیدهای بسیار قوی قرار دارد. به همین دلیل دیواره آن تحت هیچ شرایطی در اثر تماس با این آنزیم‌ها تخریب نمی‌شود. اما ابتدا و انتهای معده دارای اسفنگترهای قوی و پرقدرتی است که هرگز اجازه نمی‌دهند تا این اسید به دیگر بخش‌های بدن یعنی مری و روده کوچک نفوذ کند. عضله دیواره معده نیز مثل دیگر بخش‌های لوله گوارش دارای بخش‌های زیر است:

 • مخاط
 • زیر مخاط
 • عضله خارجی
 • زیر سروز
 • سروز
 • سروزا

مواد غذایی در این بخش تا حد امکان و شدیدا تجزیه و نرم می‌شوند. در نتیجه حرکت آنها نیز راحت‌تر شده و عمل جذب در روده نیز ساده‌تر صورت می‌گیرد.

کبد چرب از شایع‌ترین بیماری‌های جهان است که همیشه افراد زیادی را به خود درگیر می‌کند. این بیماری از عوارض مصرف بیش از حد چربی و وعده‌های غذایی چرب است. در واقع چربی‌های بیش از حد مواد غذایی در کبد تجمع یافته و آن را چرب می‌کنند. بنابراین فعالیت آن مختل می‌شود و به نارسایی کبد می‌انجامد. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله درمان اصولی و موثر کبد چرب در اصفهان توسط بهترین متخصص را مطالعه کنید.

6. پانکراس، کبد و کیسه صفرا

پانکراس یا لوزالمعده موظف به تولید شیره گوارشی در لوله گوارش انسان است که دارای آنزیم‌های قوی برای تجزیه کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها می‌باشد. این کار تا هضم غذا ادامه پیدا می‌کند. پانکراس از طریق یک مجزای کوچک، این شیره را به ابتدای روده کوچک یا همان دوازده می‌رساند.

کیسه صفرا موظف است تا صفرا تولید کرده و آن را به دوازدهه بریزد. هنگام خوردن غذا، صفرا از طریق مجاری صفراوی به این بخش از روده کوچک ریخته می‌شود. صفرا نقش اساسی و مهمی در تجزیه چربی‌های مواد غذایی دارد.

کبد از مهم ترین اعضای لوله گوارش انسان است. این بخش شیره گوارشی و صفرا تولید می‌کند. این مواد برای تجزیه چربی‌ها و جذب ویتامین‌های محلول در چربی بسیار موثر است. مجاری صفراوی، موظف هستند تا صفرا را از کبد به کیسه صفرا منتقل کنند تا در آن ذخیره شوند. سپس در هنگام فعالیت لوله گوارش، صفرا به ابتدای روده باریک ریخته می‌شود تا تجزیه مواد صورت گیرد.

Blog – Classic (1 column), سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

7. روده کوچک

ابتدای روده کوچک را دوازدهه می‌نامند. این اندام یک ساختار لوله‌ای شکل می‌باشد که حدودا 6 تا 7 متر طول داشته و مخاط زیادی دارد. داخل روده کوچک سرشار از چین‌های دایره‌ای، پرزها و میکروویلی‌های مختلف است که این موارد باعث می‌شوند تا سطح مخاط 600 برابر بیشتر شود. روده اصلی ترین نقش را در جذب مواد غذایی دارد. مساحت روده با این چین‌ها به 250 متر مربع می‌رسد. روده مواد غذایی تجزیه شده را جذب کرده و آنها را به خون می‌رساند. این روده دارای سه بخش کلی می‌باشد:

 1. دوازدهه: حدود 20 تا 25 سانتی متر از ابتدای روده کوچک را شامل می‌شود. این بخش موظف است تا کیموس (مواد غذایی هضم شده) را شیره گوارشی کبد و پانکراس و صفرا ادغام کند. هضم مواد غذایی در این بخش تکمیل شده و کیموس آماده جذب می‌شود.
 2. تهی روده: این بخش به قسمت میانی روده باریک گفته می‌شود که باعث اتصال دوازدهه به ایلئوم می‌شود. این بخش 2.5 متر طول دارد. چین‌های دایره‌ای روده نیز در همین قسمت قرار دارند. جذب غذا در این بخش صورت می‌گیرد.
 3. ایلئوم یا درازروده: انتهای روده کوچک که به روده بزرگ متصل می‌شود را ایلئوم می‌گویند. این بخش دارای پرزهایی مشابه ژژنوم است. درازروده تقریبا 3 متر طول دارد و ویتامین B12 و اسیدهای صفراوی را به همراه دیگر مواد مغذی جذب می‌کند.

مشکلات گوارشی مختلف گاهی برای افراد ایجاد می‌شود و آنها را به مطب یک متخصص گوارش می‌کشاند. شما باید با وظایف یک متخصص خوب گوارش آشنا باشید تا بتوانید بهترین متخصص را انتخاب کرده و مشکلات گوارشی خود را با او در میان بگذارید. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین متخصص گوارش در اصفهان را مطالعه کنید.

8. روده بزرگ

به طور کلی لوله گوارش انسان دارای 9 متر طول است. روده بزرگ بزرگترین بخش این لوله محسوب می‌شود. در این بخش آب مواد غذایی جذب می‌شود تا دفع صورت گیرد. مواد زائد باقی مانده پیش از دفع، آب خود را در روده از دست می‌دهند. جذب بیشتر در روده کوچک صورت می‌گیرد. هضم غذا نیز بیشتر در معده انجام می‌شود.

روده بزرگ دارای سه بخش به نام کورروده، پس روده (کولن) و راست روده یا رکتوم است. در انتهاب راست روده، کانال مقعدی وجود دارد. در این قسمت اسفنگتر ارادی قرار دارد که با رسیدن مدفوع به این بخش، گیرنده‌ها سیگنال مورد نظر را به مغز ارسال می‌کنند تا فرد از وجود آن مطلع شود.

9. دیافراگم

از بخش‌های اصلی سیستم هضم غذا، دیافراگم استو دیافراگم  عضلانی باعث می‌شود تا حفره شکمی از قفسه سینه جدا شود. این عضله با تنفس و دم و بازدم بالا و پایین می‌رود. حین نفس عمیق و دم، دیافراگم پایین می‌رود تا حفره قفسه سینه باز شود و فضای کافی برای باز شدن شش‌ها وجود داشته باشد. حین بازدم نیز با خالی شدن شش‌ها، دیافراگم بالا می‌رود. این بخش از فشار ناشی از تنفس و دنده‌ها به اعضای لوله گوارش جلوگیری می‌کند. دیافراگم در ناحیه لخت کبد نیز به آن متصل است و از آن نیز حفاظت می‌کند.

کبد در حالت عادی در خود مقداری چربی دارد. این مقدار طبیعی است اما اگر از حد خود فراتر رود، بر اساس میزان چربی می‌تواند ۴ گرید مختلف برای کبد چرب ایجاد کند. اگر چربی کبد به بیشتر از ۵ تا ۱۰ درصد از وزن کل بدن فرد برسد، فرد دچار یکی از گریدهای کبد چرب است. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ۴ گرید کبد چرب، علائم، پیشگیری و درمان در اصفهان را مطالعه کنید.

درمان مشکلات لوله گوارش انسان توسط دکتر احمدیان

شما برای درمان مشکلات گوارشی خود می‌توانید به مطب دکتر مهدی احمدیان مراجعه کنید. دکتر مهدی احمدیان در سال 1351 در دهاقان متولد شد. وی در سال 95 با رتبه 2 کشوری در رشته فوق تخصص گوارش و کبد در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد و در سال 97 از این رشته با مدرک بورد فوق تخصص فارغ التحصیل شد.
همچنین در مقام کارشناس ارشد سازمان بیمه سلامت در سازمان خدمات درمانی کشور اشتغال دارد.

تخصص‌ها :
متخصص بیماری‌های داخلی
فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد وکیسه صفرا
آندوسکوپی و کولونوسکوپی
درمان چاقی از طریق کارگذاری بالن داخل معده
کارشناس ارشد سازمان بیمه سلامت کشور

افتخارات:

 1. گواهینامه مقاله نویسی علمی از نمایندگی دانشگاه سانفرانسیسکو امریکا در ایران
 2. لوح سپاس و افتخار از بیمار به علت نجات بیمار و درمان قطعی بیماری و پیگیری بیمار
 3. راه اندازی بخش آندوسکوپی در شهرستان فریدن و تقدیر و تشکر مسئولین شهرستان از خدمات چهار ساله دکتر احمدیان در منطقه محروم فریدن
 4. راه اندازی بخش فوق تخصصی آندوسکوپی بیمارستان 9 دی منظریه خمینی شهر و انجام اولین اندوسکوپی در بیمارستان
 5. پزشک نمونه درمانگاه ثامن الائمه

آدرس مطب: اصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی

عصرها از ساعت 2 عصر

جهت نوبت و هماهنگی وقت ویزیت با شماره موبایل 09138949961 تماس بگیرید.

بهترین فوق تخصص گوارش اصفهان

لوله گوارش و هضم غذا از مهم ترین اتفاقات و رخدادهایی است که در بدن ما وجود دارد. در نتیجه وظیفه هر فرد آن است که به این بخش از بدن توجه ویژه‌ای داشته باشد. یکی از اساسی ترین مسائلی که باعث می‌شود سلامت لوله گوارش شما تضمین شود، مراجعه به یک متخصص مطمئن و با تجربه است. چون بخش اعظمی از اندام‌های داخلی بدن ما انسان‌ها را لوله گوارش تشکیل داده است. در نتیجه باید به این بخش اهمیت داده و در انتخاب متخصص گوارش نهایت وسواس و دقت را به خرج داد.

به همین دلیل امروز در این مطلب از وب سایت دکتر مهدی احمدیان قصد داریم تا درباره لوله گوارش و بخش‌های مختلف آن صحبت کنیم. اگر شما عزیزان نیست مشتاق کسب اطلاعات در این زمینه هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. همچنین شما می‌توانید برای درمان مشکلات گوارشی خود و دریافت مشاوره از دکتر احمدیان با شماره تلفن  09138949961 تماس گرفته و به آدرس اصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی مراجعه کنید.

پاکسازی کبد از اعمال و وظایف کبد است که به صورت روزانه انجام می‌شود. اکثر افراد کبد را اندامی می‌دانند که قادر است بافت خود را ترمیم کند و به حیات خود ادامه دهد. اما گاهی اوقات چربی کبد و دیگر عارضه‌ها این چرخه پاکسازی را مختل می‌کنند و یا دور آن را کند می‌کنند. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر درباره پاکساری کبد هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله انجام پاکسازی کبد در اصفهان را مطالعه کنید.

لوله گوارش و اهمیت نظم در هضم غذا

بدن انسان و جانداران برای اینکه بتواند به فعالیت و حیات خود ادامه دهد نیازمند مایعات و مواد غذایی است. این مواد غذایی گاهی توسط بدن ساخته و گاهی نیز باید از خارج به بدن وارد شوند. اما مواد غذایی که از خارج به بدن ما وارد می‌شوند با ترکیباتی که توسط بدن تولید می‌شوند متفاوت هستند. یکی از این تفاوت‌ها این است که مواد غذایی ساخته شده توسط بدن، مونومر هستند و به همان صورت نیز می‌توانند مورد استفاده بدن قرار گیرند. اما مواد غذایی که شما در طی وعده‌های غذایی خوئ مصرف می‌کنید، مونومری نیستند. بنابراین باید سیستمی باشد تا این ترکیبات را تجزیه کرده و آنها را به مونومرهای سازنده‌شان تقسیم کند. این سیستم، همان لوله گوارش است که از دهان شروع شده و در مقعد به پایان می‌رسد.

مونومرهایی که در بدن انسان و طبیعت وجود دارند، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • مونوساکارید‌ها (سازنده‌ی قندها یا کربوهیدرات‌ها)
 • آمینواسیدها (سازنده پروتئین‌ها)
 • نوکلئوتیدها (سازنده‌ی اسید نوکلئیک‌ها)
 • اسیدهای چرب (سازنده لیپید‌ها یا چربی‌ها)

طبیعتا ما به هنگام میل مواد غذایی آنها را تا حدی می‌توانیم با استفاده از قدرت فک و سایش دندان‌ها تجزیه کنیم. اما بخش اصلی و عمده‌ی تجزیه مواد غذایی به عهده دیگر بخش‌های لوله گوارش نظیر معده و روده می‌باشد. این سیستم مجموعا در کنار یکدیگر به تجزیه مواد غذایی پرداخته و این مونومرها را به خون می‌رسانند. خون نیز وظیفه دارد تا این مواد غذایی را به سلول‌ها برساند تا آنها به حیات خود ادامه دهند. در حقیقت تمام تلاش‌های ما برای مصرف مواد غذایی و اقدامات لوله گوارش همین است که سلول‌ها انرژی لازم برای ادامه حیات را داشته باشند. اما بخش‌های مختلف لوله گوارش کدامند؟

Blog – Classic (1 column), سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

قسمت‌های مختلف لوله گوارش

 1. دهان
 2. اپی گلوت
 3. حلق
 4. مری
 5. معده
 6. پانکراس
 7. کبد و کیسه صفرا
 8. روده کوچک
 9. روده بزرگ
 10. دیافراگم

در ادامه درباره هر کدام از این قسمت‌ها اطلاعات مفید و مهمی را دریافت خواهیم کرد.

کبد چرب از شایع‌ترین بیماری‌های جهان است که همیشه افراد زیادی را به خود درگیر می‌کند. این بیماری از عوارض مصرف بیش از حد چربی و وعده‌های غذایی چرب است. در واقع چربی‌های بیش از حد مواد غذایی در کبد تجمع یافته و آن را چرب می‌کنند. بنابراین فعالیت آن مختل می‌شود و به نارسایی کبد می‌انجامد. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله درمان اصولی و موثر کبد چرب در اصفهان توسط بهترین متخصص را مطالعه کنید.

لوله گوارش انسان از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

1. دهان

اولین بخش لوله گوارش دهان است. این بخش ساختارهای مهمی دارد که باعث می‌شود بخشی از هضم غذا از همین قسمت آغاز شود. دهان شامل غدد بزاقی، دندان‌ها و زبان می‌باشد. دهان دارای دو بخش منحصر به نام دهلیز و حفره دهان می‌باشد. به ناحیه‌ای که بین دندان‌ها، لب‌ها و گونه‌های فرد است، دهلیز گفته می‌شود. دیگر بخش‌های دهان نیز جزء جفره محسوب می‌شوند. حفره دهان با مخاط پوشیده شده و این مخاط از غشای مخاطی تولید و ترشح می‌شوند.

فرد با ورود غذا به داخل دهان، شروع به جویدن آن می‌کند. غدد بزاقی که در سه ناحیه مختلف از دهان قرار دارند، با ورود غذا شروع به ترشح بزاق می‌کنند. این بزاق تجزیه کننده است و باعث می‌شود تا ترکیب مواد غذایی بهم بریزد. بنابراین اولین مراحل تجزیه از دهان آغاز می‌شود. همچنین این بزاق باعث می‌شود تا غذا راحت‌تر از مری عبور کند و لیز بخورد. در ادامه در اثر عمل بلع، زبان بالا آمده و با عملکرد زبان کوچک و اپی گلوت، غذا از دهان به مری وارد می‌شود.

2. اپی گلوت

اپی گلوت عضوی از لوله گوارش است که اکثرا افراد از وجود آن بی خبر هستند. اما این عضو در بسیاری از مواقع از خطر مرگ و خفگی افراد حین بلع جلوگیری می‌کند. اپی گلوت یک عضو عضروفی اما الاستیک است که در بخش ورودی حنجره قرار دارد. اپی گلوت نیز با غشای مخاطی پوشیده شده است و روی سطح‌اش جوانه‌های چشایی قرار دارند. سطحی که به سمت حنجره است کاملا در داخل حنجره قرار می‌گیرد.

این عضو در حالت عادی در حالت ایستاده است. اما وقتی فرد می‌خواهد مواد غذایی را ببلعد، اپی گلوت روی بخش ورودی ریه می‌خوابد تا مواد غذایی وارد نای نشوند. در نتیجه مواد غذایی اصطلاحا به گلوی شما نمی‌پرد. در شرایطی که بصورت اتفاقی مواد غذایی به داخل نای می‌روند و شما را به سرفه می‌اندازند، به دلیل عدم عملکرد صحیح اپی گلوت است. با این اقدام، مواد غذایی به سادگی و بدون خفگی فرد وارد حلق و سپس مری می‌شوند.

3. حلق

حلق قسمتی از سیستم تنفسی و بخشی از لوله گوارش می‌باشد. بخشی از گلو که دقیقا در پشت حفره بینی و دهان و دقیقا بالای مری و حنجره است را حلق می‌نامند. حلق دارای دو بخش تحتانی و یک دهانه است. مواد غذایی برای ورود به مری باید از حلق عبور کنند.

حتما توجه کرده‌اید که حین بلع مواد غذایی نمی‌توانید نفس بکشید. این امر ارادی نیست. به طور طبیعی و غیرارادی، حین بلغ تنفس شما برای لحظه کوتاهی قطع می‌شود. حنجره فرد به مری متصل است و نقش یک معبر هوا و غذا را دارد. به طور عادی هوا از بخش قدامی به حنجره وارد می‌شود. اما وقتی پای بلع به میان آید، اولویت با آن است. در نتیجه عبور هوا مسدود خواهد شد تا بلع صورت گیرد.

مشکلات گوارشی مختلف گاهی برای افراد ایجاد می‌شود و آنها را به مطب یک متخصص گوارش می‌کشاند. شما باید با وظایف یک متخصص خوب گوارش آشنا باشید تا بتوانید بهترین متخصص را انتخاب کرده و مشکلات گوارشی خود را با او در میان بگذارید. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین متخصص گوارش در اصفهان را مطالعه کنید.

تا این بخش از مقاله با سه بخش مهم و اساسی لوله گوارش آشنایی پیدا کردید. برای مطالعه دیگر بخش‌های لوله گوارش و آشنایی با وظایف مختلف آنها، اینجا کلیک کنید.

Blog – Classic (1 column), سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

درمان مشکلات لوله گوارش توسط دکتر احمدیان

شما برای درمان مشکلات گوارشی خود می‌توانید به مطب دکتر مهدی احمدیان مراجعه کنید. دکتر مهدی احمدیان در سال 1351 در دهاقان متولد شد. وی در سال 95 با رتبه 2 کشوری در رشته فوق تخصص گوارش و کبد در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد و در سال 97 از این رشته با مدرک بورد فوق تخصص فارغ التحصیل شد.
همچنین در مقام کارشناس ارشد سازمان بیمه سلامت در سازمان خدمات درمانی کشور اشتغال دارد.

تخصص‌ها :
متخصص بیماری‌های داخلی
فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد وکیسه صفرا
آندوسکوپی و کولونوسکوپی
درمان چاقی از طریق کارگذاری بالن داخل معده
کارشناس ارشد سازمان بیمه سلامت کشور

افتخارات:

 1. گواهینامه مقاله نویسی علمی از نمایندگی دانشگاه سانفرانسیسکو امریکا در ایران
 2. لوح سپاس و افتخار از بیمار به علت نجات بیمار و درمان قطعی بیماری و پیگیری بیمار
 3. راه اندازی بخش آندوسکوپی در شهرستان فریدن و تقدیر و تشکر مسئولین شهرستان از خدمات چهار ساله دکتر احمدیان در منطقه محروم فریدن
 4. راه اندازی بخش فوق تخصصی آندوسکوپی بیمارستان 9 دی منظریه خمینی شهر و انجام اولین اندوسکوپی در بیمارستان
 5. پزشک نمونه درمانگاه ثامن الائمه

آدرس مطب: اصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی

عصرها از ساعت 2 عصر

جهت نوبت و هماهنگی وقت ویزیت با شماره موبایل 09138949961 تماس بگیرید.

کبد در حالت عادی در خود مقداری چربی دارد. این مقدار طبیعی است اما اگر از حد خود فراتر رود، بر اساس میزان چربی می‌تواند ۴ گرید مختلف برای کبد چرب ایجاد کند. اگر چربی کبد به بیشتر از ۵ تا ۱۰ درصد از وزن کل بدن فرد برسد، فرد دچار یکی از گریدهای کبد چرب است. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ۴ گرید کبد چرب، علائم، پیشگیری و درمان در اصفهان را مطالعه کنید.

هزینه آندوسکوپی در سال 1400 در اصفهان

روش انجام آندوسکوپی چگونه است؟ آندوسکوپی از جمله روش‌های مدرن و پرکاربرد برای تشخیص و درمان مشکلات و بیماری‌های مرتبط با لوله گوارش است. با استفاده از این روش متخصص گوارش می‌تواند مری، معده و ابتدای روده کوچک را مشاهده کرده و از سلامت بافت‌های آن اطمینان حاصل کند. همچنین می‌تواند در صورت مشاهده مشکل، نمونه برداری کرده و یا حین آندوسکوپی درمان را آغاز کند. بنابراین استفاده از این روش مدرن به سادگی می‌تواند بدون احتیاج به جراحی، شما را از سلامت درونتان مطلع سازد. اما روش انجام آندوسکوپی چگونه است؟

امروز در این مطلب از وب سایت دکتر مهدی احمدیان قصد داریم تا درباره آندوسکوپی و روش انجام آن با شما صحبت کنیم. اگر شما عزیزان نیست مشتاق کسب اطلاعات در این زمینه هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. همچنین شما می‌توانید برای درمان مشکلات گوارشی خود و دریافت مشاوره از دکتر احمدیان با شماره تلفن  09138949961 تماس گرفته و به آدرس اصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی مراجعه کنید.

پاکسازی کبد از اعمال و وظایف کبد است که به صورت روزانه انجام می‌شود. اکثر افراد کبد را اندامی می‌دانند که قادر است بافت خود را ترمیم کند و به حیات خود ادامه دهد. اما گاهی اوقات چربی کبد و دیگر عارضه‌ها این چرخه پاکسازی را مختل می‌کنند و یا دور آن را کند می‌کنند. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر درباره پاکساری کبد هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله انجام پاکسازی کبد در اصفهان را مطالعه کنید.

آندوسکوپی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

آندوسکوپی از جمله روش‌های مدرن و پرکاربرد برای معاینه داخل لوله گوارش است. البته با استفاده از این روش بیشتر می‌توان بخش فوقانی این لوله را معاینه کرد. دستگاه آندوسکوپ شامل یک دوربین است که به انتهای یک لوله منعطف و نرم وصل می‌باشد. متخصص با وارد کردن این لوله از دهان بیمار به مری و سپس معده، می‌تواند از طریق مانیتور، سلامت معده و مری را متوجه شده و همچنین علت بسیاری از علائم را دریابد. در ادامه با مراقبت‌های پیش از آندوسکوپی و روش انجام آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

مراقبت‌های لازمه پیش از انجام آندوسکوپی

طبیعتا اولین نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشید این است که معده شما باید کاملا خالی باشد. در نتیجه بیمار باید 4 الی 8 ساعت پیش از انجام آندوسکوپی چیزی نخورد و نیاشامد. خوردن مایعات نیز پیش از آندوسکوپی باعث اختلال در دید پزشک می‌شود. معده برای معاینه باید به طور کامل خالی باشد.

همچنین قبل از اینکه به آندوسکوپی بروید، باید برخی از داروهای خاص مثل رقیق کننده‌های خون را کنار بگذارید. یعنی روز قبل از آندوسکوپی اصلا این دارو را مصرف نکنید. این داروها احتمال خون ریزی حین آندوسکوپی و یا نمونه برداری را افزایش می‌دهند. در نتیجه ممکن است خون ریزی قطع نشود. بیماری‌های قلبی، دیابت، فشار خون بالا و… نیز دستورالعمل‌های خاص خود را دارند. در نتیجه بیمار باید پیش از اینکه برای آندوسکوپی اقدام کند، متخصص را از این موارد آگاه سازد تا توصیه‌های لازم را از او دریافت کند.

کبد چرب از شایع‌ترین بیماری‌های جهان است که همیشه افراد زیادی را به خود درگیر می‌کند. این بیماری از عوارض مصرف بیش از حد چربی و وعده‌های غذایی چرب است. در واقع چربی‌های بیش از حد مواد غذایی در کبد تجمع یافته و آن را چرب می‌کنند. بنابراین فعالیت آن مختل می‌شود و به نارسایی کبد می‌انجامد. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله درمان اصولی و موثر کبد چرب در اصفهان توسط بهترین متخصص را مطالعه کنید.

Blog – Classic (1 column), سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

روش انجام آندوسکوپی

متخصص ابتدا از بیمار درخواست می‌کند تا به پهلو و یا به پشت بخوابد. سپس یک مانیتور به بدن بیمار متصل می‌شود. با استفاده از این مانیتور متخصص می‌تواند میزان فشار خون، تنفس، ضربان قلب و علائم حیاتی بیمار را ملاحظه کند. در این بین احتمال دارد به بیمار مسکن داده شود. داروهای مسکن به صورت وریدی تزریق شده و آرامش بیمار را افزایش می‌دهند.

در ادامه متخصص از داروی بیهوشی در دهان بیمار به صورت اسپری استفاده می‌کند. این کار باعث می‌شود تا مری بیماری آمادگی دریافت دستگاه آندوسکوپ را داشته باشد. چون گلو در این شرایط بی حس می‌شود. سپس یک محافظ دهان پلاستیکی به بیمار داده می‌شود تا دهان را باز نگه دارد. در ادامه، لوله‌ای که به انتهای آن یک دوربین متصل است (آندوسکوپ) به دهان وارد می‌شود.

بلع و ورود دستگاه به مری

متخصص از بیمار می‌خواهد تا بعد از اینکه اسکوپ از گلو پایین رفت، بیمار عمل بلع را انجام دهد. این کار کمی فشار در گلوی بیمار ایجاد می‌کند اما اثری از درد حس نخواهد شد. در این مرحله دستگاه به مری وارد شده است. دوربین کوچک تصاویری از داخل مری به مانیتور ارسال می‌کند. متخصص از طریق این مانیتور می‌تواند تصاویر را مشاهده کرده و مشکلات احتمالی را معاینه کند. تصاویری که نشان از یک مشکل احتمالی است توسط متخصص ذخیره می‌شوند.

برای اینکه مری گشاد شده و قابل معاینه باشد، ممکن است به آرامی مقداری هوا به درون مری بیمار وارد شود. این کار حرکت دستگاه را نیز راحت‌تر خواهد کرد. در این بین بیمار کمی احساس فشار می‌کند. متخصص با استفاده از یک ابزار جراحی، نمونه برداری لازم از بافت را انجام می‌دهد. همچنین می‌تواند پولیپ‌های احتمالی مری و یا معده را نیز قطع کند. مانیتور در این بین با ویدئوی خود، متخصص را هدایت خواهد کرد. در نهایت دستگاه از دهان بیمار خارج شده و آندوسکوپی به پایان می‌رسد. این کار عموما 15 الی 30 دقیقه زمان می‌برد.

مشکلات گوارشی مختلف گاهی برای افراد ایجاد می‌شود و آنها را به مطب یک متخصص گوارش می‌کشاند. شما باید با وظایف یک متخصص خوب گوارش آشنا باشید تا بتوانید بهترین متخصص را انتخاب کرده و مشکلات گوارشی خود را با او در میان بگذارید. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین متخصص گوارش در اصفهان را مطالعه کنید.

دوره نقاهت و خطرات آندوسکوپی

اگر بیمار حین آندوسکوپی داروی آرامبخش دریافت کرده باشد، با از بین روفتن اثر دارو وارد دوره نقاهت می‌شود. بعد از آندوسکوپی بیمار به بخش ریکاوری می‌رود تا استراحت کند. عموما یک ساعت در این اتاق از بیماری نگهداری می‌شود. در این مدت، متخصص بیمار را همزمان با از بین رفتن اثر داروی آرامبخش ملاحظه می‌کند. بهتر است بیمار ادامه‌ی روز  را به استراحت بگذراند. در منزل نیز اگر علائمی نظیر موارد زیر مشاهده شد، جای نگرانی نیست. این علائم به مرور زمان برطرف خواهند شد:

 • نفخ
 • گرفتگی عضلات
 • احساس درد در ناحیه گلو و حلق

روش انجام آندوسکوپی بسیار ساده و بی خطر است. در نتیجه در 90 درصد موارد آسیبی به بیمار وارد نمی‌شود. اما در برخی موارد بسیار نادر، مشکلاتی همچون موارد زیر بعد از آندوسکوپی ملاحظه شده است:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • پارگی اندام گوارشی

این عوارض تا حد زیادی به تخصص و مهارت متخصصی که به او مراجعه می‌کنید مرتبط است. شما با تحقیق درباره متخصص خود و همچنین اطمینان از مهارت او، تا حد زیادی در کاهش این عوارض نقش خواهید داشت. در غیر این صورت و با مراجعه به یک متخصص مطمئن، هیچ یک از این عوارض را مشاهده نخواهید کرد.

کبد در حالت عادی در خود مقداری چربی دارد. این مقدار طبیعی است اما اگر از حد خود فراتر رود، بر اساس میزان چربی می‌تواند ۴ گرید مختلف برای کبد چرب ایجاد کند. اگر چربی کبد به بیشتر از ۵ تا ۱۰ درصد از وزن کل بدن فرد برسد، فرد دچار یکی از گریدهای کبد چرب است. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ۴ گرید کبد چرب، علائم، پیشگیری و درمان در اصفهان را مطالعه کنید.

Blog – Classic (1 column), سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

انجام آندوسکوپی و درمان بیماری‌های گوارشی توسط دکتر احمدیان

شما برای درمان مشکلات گوارشی خود می‌توانید به مطب دکتر مهدی احمدیان مراجعه کنید. دکتر مهدی احمدیان در سال 1351 در دهاقان متولد شد. وی در سال 95 با رتبه 2 کشوری در رشته فوق تخصص گوارش و کبد در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد و در سال 97 از این رشته با مدرک بورد فوق تخصص فارغ التحصیل شد.
همچنین در مقام کارشناس ارشد سازمان بیمه سلامت در سازمان خدمات درمانی کشور اشتغال دارد.

تخصص‌ها :
متخصص بیماری‌های داخلی
فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد وکیسه صفرا
آندوسکوپی و کولونوسکوپی
درمان چاقی از طریق کارگذاری بالن داخل معده
کارشناس ارشد سازمان بیمه سلامت کشور

افتخارات:

 1. گواهینامه مقاله نویسی علمی از نمایندگی دانشگاه سانفرانسیسکو امریکا در ایران
 2. لوح سپاس و افتخار از بیمار به علت نجات بیمار و درمان قطعی بیماری و پیگیری بیمار
 3. راه اندازی بخش آندوسکوپی در شهرستان فریدن و تقدیر و تشکر مسئولین شهرستان از خدمات چهار ساله دکتر احمدیان در منطقه محروم فریدن
 4. راه اندازی بخش فوق تخصصی آندوسکوپی بیمارستان 9 دی منظریه خمینی شهر و انجام اولین اندوسکوپی در بیمارستان
 5. پزشک نمونه درمانگاه ثامن الائمه

آدرس مطب: اصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی

عصرها از ساعت 2 عصر جهت نوبت و هماهنگی وقت ویزیت با شماره موبایل 09138949961 تماس بگیرید.

بهترین دکتر آندوسکوپی اصفهان

آندوسکوپی معده چیست و چرا باید آن را انجام داد؟ به مرور زمان و در طی قرن‌های مختلف‌، محققان به دنبال کشف دستگاه‌ها و اختراع ابزارهایی برای مشاهده هر یک از اندام‌های داخلی بدن انسان بودند. آنها می‌دانستند که با استفاده از ابزاری که بتواند اندام‌های داخلی را نشان دهد، می‌توان امراض را بهتر شناسایی و درمان کرد. به همین دلیل به مرور زمان برای هر کدام از اندام‌های داخلی، خصوصا لوله گوارش، ابزاری تهیه شد تا بتوان با استفاده از آن، بدون عمل جراحی آن اندام را مشاهده و بررسی کرد.

آندوسکوپی نیز یکی از روش‌های موثر و مدرن برای مشاهده معده و بخش فوقانی لوله گوارش می‌باشد. با استفاده از این دستگاه متخصصین می‌توانند بدون اینکه به جراحی احتیاجی باشد، درون معده را مشاهده کرده و مشکلات احتمالی را بررسی کنند. در این صورت بیمار نیز درد و عوارض کمتری را متحمل خواهد شد.

امروز در این مطلب از وب سایت دکتر مهدی احمدیان قصد داریم تا درباره آندوسکوپی معده و مراحل و شرایط آن با شما صحبت کنیم. اگر شما عزیزان نیست مشتاق کسب اطلاعات در این زمینه هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. همچنین شما می‌توانید برای درمان مشکلات گوارشی خود و دریافت مشاوره از دکتر احمدیان با شماره تلفن  09138949961 تماس گرفته و به آدرس اصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی مراجعه کنید.

پاکسازی کبد از اعمال و وظایف کبد است که به صورت روزانه انجام می‌شود. اکثر افراد کبد را اندامی می‌دانند که قادر است بافت خود را ترمیم کند و به حیات خود ادامه دهد. اما گاهی اوقات چربی کبد و دیگر عارضه‌ها این چرخه پاکسازی را مختل می‌کنند و یا دور آن را کند می‌کنند. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر درباره پاکساری کبد هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله انجام پاکسازی کبد در اصفهان را مطالعه کنید.

آندوسکوپی معده و لوله گوارش

Blog – Classic (1 column), سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

آندوسکوپی برای معاینه و بررسی دقیق بخش فوقانی لوله گوارش، خصوصا معده، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این معاینه به واسطه یک دوربین کوچک و یک لوله‌ی بلند و نازک انجام می‌گیرد. این لوله انعطاف پذیر بوده و دوربین به انتهای آن متصل است. متخصص گوارش از این روش معاینه به جهت بررسی بیماری‌های احتمالی مری، معده و دوازدهه (ابتدای روده کوچک) استفاده می‌کند.

برخی از معاینات همچون نمونه برداری ممکن است تا حدی بیمار را اذیت کند. اما آندوسکوپی چنین نیست. تنها ممکن است حین ورود لوله از دهان کمی احساس حالت تهوع داشته باشید. اما هیچ گونه درد و ناراحتی شامل حال شما نخواهد شد. به همین دلیل است که متخصصان از این روش بیشتر از دیگر روش‌ها برای معاینه بیماران استفاده می‌کنند. چون با این روش، بیمار کمتر اذیت خواهد شد.

در زمینه بیماری‌های مرتبط با لوله گوارش، یکی از اصالی ترین مسائلی که مطرح می‌شود، زمان تشخیص است. به این معنا که هر چه بیمار به علائم و نشانه‌هایی که مشاهده می‌کند بیشتر حساس باشد، زودتر به متخصص مراجعه کرده و راحت‌تر درمان خواهد شد. به همین سبب انجام آندوسکوپی برای شناسایی و تشخیص بیماری‌ها پیش از آنکه به نقطه اوج و لاعلاج خود برسند، بسیار سودمند خواهد بود. در ادامه با کاربردهای اصلی این روش درمان و همچنین نحوه انجام آن آشنا خواهیم شد.

کبد چرب از شایع‌ترین بیماری‌های جهان است که همیشه افراد زیادی را به خود درگیر می‌کند. این بیماری از عوارض مصرف بیش از حد چربی و وعده‌های غذایی چرب است. در واقع چربی‌های بیش از حد مواد غذایی در کبد تجمع یافته و آن را چرب می‌کنند. بنابراین فعالیت آن مختل می‌شود و به نارسایی کبد می‌انجامد. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله درمان اصولی و موثر کبد چرب در اصفهان توسط بهترین متخصص را مطالعه کنید.

Blog – Classic (1 column), سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

کاربردهای مهم آندوسکوپی معده و لوله گوارش

مشاهده اندام‌های داخلی بسیار مهم و ضروری است. اقداماتی نظیر آندوسکوپی (مشاهده معده و دوازدهه) کولونوسکپی (مشاهده روده بزرگ و راست روده) و… از جمله اقدامات مهمی است که به متخصصان گوارش این امکان را می‌دهد تا مشکلات را دقیق‌تر مشاهده کنند. در این صورت آنها مجبور نیستند که تنها به توضیحات بیمار و نتایج آزمایش اکتفا کنند. طبیعی است که هرچه تشخیص دقیق‌تر باشد، درمان نیز موثرتر خواهد بود. از جمله کاربردهای مهم آندوسکوپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. بررسی علائم ظاهری و اطمینان از سلامت بافت‌های داخلی

برخی از موارد همچون حالت تهوع، استفراغ‌های پی در پی، دردهای شکمی، مشکل در عمل بلع و… را نمی‌توان بر اساس توضیحات و دیگر شواهد تشخیص و درمان کرد. خصوصا اگر این موارد در طولانی مدت ثابت مانده و یا شدیدتر شوند، باید دقیق‌تر بررسی شوند. در این شرایط آندوسکوپی به متحصص گوارش کمک می‌کند تا بافت‌های داخلی را به درستی بررسی کرده و از سلامت آنها مطمئن شود. همچنین می‌توان به کمک آندوسکوپی علت این موارد را تا حد زیادی شناسایی کرد.

2. تشخیص بیماری‌های مرتبط با لوله گوارش

متخصص گوارش می‌تواند از آندوسکوپی برای نمونه برداری از بافت‌های مری، معده و دوازدهه کمک بگیرد. در این صورت، با مشاهده دقیق نمونه و بررسی‌های تخصصی، می‌توان ریشه بیماری را کشف و به درمان آن پرداخت. بیماری‌هایی احتمالی نظیر خون ریزی داخلی، التهاب، سرطان دستگاه گوارش، کم خونی، زخم معده و… با این روش قابل شناسایی هستند.

مشکلات گوارشی مختلف گاهی برای افراد ایجاد می‌شود و آنها را به مطب یک متخصص گوارش می‌کشاند. شما باید با وظایف یک متخصص خوب گوارش آشنا باشید تا بتوانید بهترین متخصص را انتخاب کرده و مشکلات گوارشی خود را با او در میان بگذارید. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین متخصص گوارش در اصفهان را مطالعه کنید.

3. درمان بیماری‌های گوارشی

متخصص با استفاده از آندوسکوپ این امکان را دارد که ابزارهای مورد نظر خود را به لوله گوارش بیمار وارد کرده و درمان لازمه را انجام دهد. مثلا در برخی مواقع ممکن است رگی دچار خون ریزی شده باشد. متخصص در این شرایط می‌تواند این رگ را با ابزارهای مورد نظر بسوزاند تا جلوی خون ریزی گرفته شود. همچنین اقداماتی نظیر گشاد سازی مری، از میان برداشتن پولیپ و اشیاء خارجی نیز با استفاده از آندوسکوپی امکان پذیر می‌باشد.

گاهی اوقات متخصص به همراه روش آندوسکوپی از سونوگرافی نیز استفاده می‌کند. در این شرایط یک ردیاب به دستگاه آندوسکوپ وصل می‌شود تا بتواند از دیواره مری یا معده عکس تهیه کند. استفاده از سونوگرافی یا سونوگرافی آندوسکوپیک به متخصص گوارش این امکان را می‌دهد که از پانکراس که اندامی غیر قابل دسترس است نیز عکس تهیه کند. کیفیت دوربین آندوسکوپ‌ها به تازگی بالاتر رفته و دقت تشخیص این دستگاه نیز ارتقا یافته است.

کبد در حالت عادی در خود مقداری چربی دارد. این مقدار طبیعی است اما اگر از حد خود فراتر رود، بر اساس میزان چربی می‌تواند ۴ گرید مختلف برای کبد چرب ایجاد کند. اگر چربی کبد به بیشتر از ۵ تا ۱۰ درصد از وزن کل بدن فرد برسد، فرد دچار یکی از گریدهای کبد چرب است. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ۴ گرید کبد چرب، علائم، پیشگیری و درمان در اصفهان را مطالعه کنید.

انجام آندوسکوپی و تشخیص و درمان بیماری‌های گوارشی توسط دکتر احمدیان

شما برای درمان مشکلات گوارشی خود می‌توانید به مطب دکتر مهدی احمدیان مراجعه کنید. دکتر مهدی احمدیان در سال 1351 در دهاقان متولد شد. وی در سال 95 با رتبه 2 کشوری در رشته فوق تخصص گوارش و کبد در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد و در سال 97 از این رشته با مدرک بورد فوق تخصص فارغ التحصیل شد.
همچنین در مقام کارشناس ارشد سازمان بیمه سلامت در سازمان خدمات درمانی کشور اشتغال دارد.

تخصص‌ها :
متخصص بیماری‌های داخلی
فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد وکیسه صفرا
آندوسکوپی و کولونوسکوپی
درمان چاقی از طریق کارگذاری بالن داخل معده
کارشناس ارشد سازمان بیمه سلامت کشور

افتخارات:

 1. گواهینامه مقاله نویسی علمی از نمایندگی دانشگاه سانفرانسیسکو امریکا در ایران
 2. لوح سپاس و افتخار از بیمار به علت نجات بیمار و درمان قطعی بیماری و پیگیری بیمار
 3. راه اندازی بخش آندوسکوپی در شهرستان فریدن و تقدیر و تشکر مسئولین شهرستان از خدمات چهار ساله دکتر احمدیان در منطقه محروم فریدن
 4. راه اندازی بخش فوق تخصصی آندوسکوپی بیمارستان 9 دی منظریه خمینی شهر و انجام اولین اندوسکوپی در بیمارستان
 5. پزشک نمونه درمانگاه ثامن الائمه

آدرس مطب: اصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی

عصرها از ساعت 2 عصر

جهت نوبت و هماهنگی وقت ویزیت با شماره موبایل 09138949961 تماس بگیرید.

درمان مشکلات کیسه صفرا به کمک بهترین متخصص داخلی گوارش در اصفهان

متخصص گوارش کیسه صفرا باید از مهارت بالایی برخوردار باشد. چون این عضو کوچک و حیاتی بدن بسیار حساس است و درمان آن باید با نهایت دقت انجام شود. کیسه صفرا عضو کوچکی است که در زیر کبد قرار دارد و تا هنگامی که اختلالی در کارکرد آن وجود نداشته باشد، کسی متوجه وجود آن نخواهد شد. یعنی صفرا بی سر و صدا به کار خود ادامه می‌دهد. وظیفه این عضو مهم بدن چیست؟

اکثر افراد در طول زندگی خود توجه ویژه‌ای به اعضای حیاتی‌تر بدن مثل مغز، معده، قلب و… هستند. اما بدن اعضای داخلی دیگری هم دارد که حیات و سلامت آن را تضمین کند. یکی از این اعضا، کیسه صفرا است. همه شما همیشه در تصاویری که از کبد منتشر می‌شود، کیسه‌ای کوچک و سبز رنگ نیز مشاهده می‌کنید. این کیسه سبز رنگ بخشی مجزا از کبد است که در نزدیکی آن قرار گرفته و کیسه صفرا نام دارد.

در طی زندگی فرد، کیسه صفرا در هضم مواد غذایی و تنظیم عملکرد بدن نقش موثری دارد. این کیسه گاهی دچار عارضه‌های مختلفی می‌شود که برای از بین بردن آنها نیاز به درمان دقیق و مرتب است. متخصص گوارش کیسه صفرا باید به تخصص خود تسلط کافی داشته باشد تا بتواند این عضو کوچک و حیاتی بدن را ترمیم کرده و مشکل دیگری به بار نیاورد.

اگر مشتاق دریافت اطلاعات بیشتری درباره متخصص گوارش کیسه صفرا و نحوه درمان آن هستید، تا انتهای این مقاله از وب سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان همراه ما باشید. شما می‌توانید برای درمان مشکلات گوارشی خود و دریافت مشاوره از دکتر احمدیان با شماره تلفن  09138949961 تماس گرفته و به آدرساصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی مراجعه کنید.

کیسه صفرا چطور کار می‌کند؟

Blog – Classic (1 column), سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

کیسه صفرا وظیفه نگهداری از صفرا را دارد. صفرا در اصل توسط کبد تولید می‌شود. سپس به صفرا رفته و در آنجا تجمع می‌یابد تا برای هضم مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد. کیسه صفرا زیر کبد است. وقتی فرد غذای چرب مصرف می‌کند، مقداری صفرا از کیسه صفرا خارج شده و به روده کوچک می‌ریزد. این ماده نقش بسیار موثری در جذب چربی‌های غذا و هضم آنها دارند.

از عمده‌ترین مشکلاتی که برای کیسه صفرا ایجاد می‌شود، سنگ صفرا است که باید به کمک جراحی از بین برود. این سنگ اگر ریز باشد مجرای صفراوی را مسدود نمی‌کنند. به همین دلیل عموما درد و ناراحتی برای فرد ایجاد نمی‌کند.

کیسه صفرا از اندام‌های بی آزار بدن است که در مواقع بسیار محدودی برای فرد آزردگی و ناراحتی ایجاد می‌کند. این مشکلات تنها زمانی ایجاد می‌شوند که مسیر آزادسازی صفرا به هر دلیلی مسدود شده باشد یا حجم خروجی آن را کاهش دهند. این مسیر به دلایل مختلفی می‌تواند مسدود شود.

دلایل انسداد مسیر آزادسازی صفرا

سنگ صفرا

گاهی کیسه صفرا سنگ ساز می‌شود. سایز و اندازه این سنگ‌ها گاهی می‌تواند کوچک و گاهی بزرگ باشند. اگر سایز این سنگ‌ها از حد معمول بزرگتر باشد، درد شدیدی در شکم فرد ایجاد می‌کند. ولی تقریبا 90 درصد افراد هیچ گونه علائمی ندارند و متوجه سنگ صفرای خود نمی‌شوند. در برخی مواقع، فرد ممکن است بیشتر از 10 سال سنگ صفرا را با خود حمل کند و هیچ علامتی هم نداشته باشد.

البته این بدان معنا نیست که فرد باید نسبت به این اتفاق کم توجه باشد. افراد باید همواره خود را تحت نظر پزشک قرار دهند و به محض تشخیص سنگ کیسه صفرا برای جراحی و یا مصرف دارو تحت نظر پزشک اقدام کنند.

کولیک صفراوی

وقتی سنگ صفراوی در مجرای صفرا قرار گرفته و آن را مسدود کند، کولیک صفراوی ایجاد می‌شود. در این شرایط کیسه صفرا مجبور می‌شود برای از بین بردن این انسداد پیش آمده، انقباضات شدیدی داشته باشد. در نتیجه فرد دچار درد شدیدی خواهد شد. این درد می‌تواند یک تا دو ساعت فرد را به خود درگیر کند. البته درد تنها به این دو ساعت محدود نشده و به صورت حمله‌ای برمی‌گردد. در نتیجه تا وقتی که فرد این مشکل را درمان نکند، این درد شدید را با خود خواهد داشت.

التهاب کیسه صفرا

مصرف الکل، عفونت، سنگ‌های صفراوی، تومورهایی که ترشح ماده صفرا را زیاد می‌کنند و… می‌تواند باعث بروز التهاب کیسه صفرا شود. ولی از میان این دلایل، شایع‌ترین مسئله همان سنگ صفراست که اغلب اوقات افراد را به خود درگیر می‌کند. فرد در این شرایط تب نمی‌کند. اما التهاب آن می‌تواند فرد را در طی یک دوره چند هفته‌ای به خود درگیر کند.

20 درصد از بیماران، باتری‌های عفونی می‌توانند به کیسه صفرای ملتهب حمله کنند. در نتیجه کیسه صفرا عفونی می‌شود. گاهی هم ممکن است که کیسه صفرا پاره شود. در این شرایط کیسه صفرا باید فورا جراحی شود. این مشکل حیاتی است و فرد باید قبل از بروز تب، به پزشک مراجعه کند.

همچنین اگر مشتاق دریافت اطلاعات درباره آندوسکوپی هستید، مقاله همه چیز درباره آندوسکوپی از وب سایت دکتر احمدیان را مطالعه کنید.

علائم وجود مشکل در کیسه صفرا

 • درد شدید در ناحیه شکم
 • درد این مشکل عموما به شانه راست می‌زند و کمر را نیز به خود درگیر می‌کند
 • این درد پس از وعده‌های غذایی تشدید می‌شود
 • مصرف غذای چرب این درد را شدید‌تر می‌کند
 • درد کیسه صفرا تیز و کرامپی است
 • نفس عمیق این درد را تشدید می‌کند
 • قفسه سینه نیز در این شرایط درد می‌گیرد
 • سوء هاضمه
 • سوزش در ناحیه سر دل
 • احساس پری در قسمت شکمی
 • افزایش گاز معده
 • تهوع
 • استفراغ
 • تب و گاهی هم لرز
 • افزایش درد شکم همراه با لمس شکم (خصوصا در قسمت راست فوقانی)
 • زرد شدن پوست و چشم‌ها
 • تغییر رنگ مدفوع به‌طرز غیر طبیعی (به رنگ‌های روشن و خاکستری)

درمان مشکلات کیسه صفرا توسط دکتر احمدیان

Blog – Classic (1 column), سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

همانطور که تا اینجا متوجه شدید، درمان و جراحی کیسه صفرا از اعمال سنگین و حساس است. بنابراین باید برای کار به یک متخصص و جراح گوارش حاذق مراجعه کرد.

شما برای درمان مشکلات گوارشی خود می‌توانید به مطب دکتر مهدی احمدیان مراجعه کنید. دکتر مهدی احمدیان در سال 1351 در دهاقان متولد شد. وی در سال 95 با رتبه 2 کشوری در رشته فوق تخصص گوارش و کبد در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد و در سال 97 از این رشته با مدرک بورد فوق تخصص فارغ التحصیل شد.
همچنین در مقام کارشناس ارشد سازمان بیمه سلامت در سازمان خدمات درمانی کشور اشتغال دارد.

تخصص‌ها :
متخصص بیماری‌های داخلی
فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد وکیسه صفرا
آندوسکوپی و کولونوسکوپی
درمان چاقی از طریق کارگذاری بالن داخل معده
کارشناس ارشد سازمان بیمه سلامت کشور

افتخارات:

 1. گواهینامه مقاله نویسی علمی از نمایندگی دانشگاه سانفرانسیسکو امریکا در ایران
 2. لوح سپاس و افتخار از بیمار به علت نجات بیمار و درمان قطعی بیماری و پیگیری بیمار
 3. راه اندازی بخش آندوسکوپی در شهرستان فریدن و تقدیر و تشکر مسئولین شهرستان از خدمات چهار ساله دکتر احمدیان در منطقه محروم فریدن
 4. راه اندازی بخش فوق تخصصی آندوسکوپی بیمارستان 9 دی منظریه خمینی شهر و انجام اولین اندوسکوپی در بیمارستان
 5. پزشک نمونه درمانگاه ثامن الائمه

آدرس مطب: اصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی

روزهای کاری: هر روز هفته

عصرها از ساعت 2 عصر

جهت نوبت و هماهنگی وقت ویزیت با شماره موبایل 09138949961 تماس بگیرید.

انجام پاکسازی کبد در اصفهان

پاکسازی کبد از اعمال و وظایف کبد است که به صورت روزانه انجام می‌شود. اکثر افراد کبد را اندامی می‌دانند که قادر است بافت خود را ترمیم کند و به حیات خود ادامه دهد. اما گاهی اوقات چربی کبد و دیگر عارضه‌ها این چرخه پاکسازی را مختل می‌کنند و یا دور آن را کند می‌کنند. به همین دلیل افرادی که دچار چنین عارضه‌هایی هستند، بهتر است تا با مشورت با یک متخصص گوارش معتبر و شناخته شده، رژیم غذایی خاصی را پیش بگیرند تا کبد آنها پاکسازی شود.

یکی از وظایف کبد، سم زدایی از بدن است. بیشتر از 500 عملکرد در بدن از وظایف کبد است که یکی از آنها، فیلتر کردن خون و رفع سموم آن است. این اندام می‌تواند مواد شیمیایی، قند، هورمون‌های اضافی، غذاهای فراوری شده و… را به درستی تصفیه کرده و آنها را به کمک روده از بدن انسان خارج کند.

روش‌های مختلفی برای پاکسازی کبد وجود دارد که پزشک بر اساس شرایط کبد شما، بهترین نوع ‌آن را به شما پیشنهاد می‌کند. اگر مشتاق دریافت اطلاعات بیشتری درباره دلایل پاکسازی کبد و نحوه انجام آن هستید، تا انتهای این مقاله از وب سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان همراه ما باشید.

شما می‌توانید برای درمان مشکلات گوارشی خود و دریافت مشاوره از دکتر احمدیان با شماره تلفن  09138949961 تماس گرفته و به آدرس اصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی مراجعه کنید.

پاکسازی کبد چیست؟

شاید شما اینطور فکر کنید که حتما پاکسازی کبد با نوعی دستگاه خاص و یا جراحی خاصی صورت می‌پذیرد. اما اینطور نیست. پاکسازی کبد با روش‌های طبیعی مختلفی انجام می‌شود و اکثر روش‌های آن نیز به دست خود بیمار و مراعات‌هایی که پزشک به او توصیه می‌کند، انجام می‌گیرد. به همین دلیل است که نتیجه دهی و یا بی نتیجه ماندن آن به رفتار و رعایت پزشک بستگی دارد.

کبد، بزرگ‌ترین غده بدن ماست که در سوخت و ساز بدن نقش زیادی دارد. همه خون بدن به کمک سیاهرگ‌ باب کبدی جمع می‌شود و به کبد می‌رود. از میان مواد تشکیل دهنده مواد غذایی، فقط لیپید‌ها هستند که از طریق سیستم لنفاوی جمع آوری می‌شوند و به سیاهرگ زیرین می‌روند. بقیه مواد غذایی از جمله قند، کربوهیدرات، پروتئین و… از جگر یا همان کبد عبور داده می‌شوند.

متابولیسم داروها در بدن ما نیز به واسطه کبد انجام می‌شود. اما گاهی عوارض ناشی از مصرف بیش از حد چربی، روغن یا هر ماده دیگری که درصد لیپید زیادی داشته باشد، باعث می‌شود تا کبد چرب شود. در نتیجه فرایند خودپاک‌سازی را به درستی انجام نمی‌دهد. به همین دلیل است که متخصصان گوارش به این افراد تغذیه مناسب و یا داروهای خاصی را پیشنهاد می‌کنند تا با مصرف مرتب آنها، کبد خود را پاکسازی کنند.

چطور می‌توان کبد را پاکسازی کرد؟

Blog – Classic (1 column), سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

1. پایین نگه داشتن قند خون

همیشه سعی کنید از کربوهیدرات‌های سالم و طبیعی تغذیه کنید تا قند خون‌تان نرمال بماند و پایین باشد. اگر قند را بیشتر از حد نرمال مصرف کنید، کار کبدتان چندین برابر می‌شود. پس به اندازه شیرینی بخورید. با یک اراده قوی می‌توانید مصرف این مواد را کاهش دهید. آهسته آهسته این موارد را کم کنید تا دچار ولع بیش از حد نباشید.

2. استرس نداشته باشید

سیستم سم زدایی کبد به کمک اعصاب سمپاتیک صورت می‌گیرد. به همین دلیل است که اگر شما تحت فشار باشید و بیش از حد استرس بکشید، کبدتان به سختی می‌افتد. استرس باعث می‌شود تا ماهیچه شما سفت شود و سیستم ترمیم بدن‌تان انرژی خود را از دست می‌دهد. بنابراین سم زدایی به درستی انجام نشده و این سموم در سلول‌های چربی بدن‌تان ذخیره می‌شود. چون بدن انرژی لازم برای دفع این سموم را ندارد.

3. استفاده از روغن کرچک

مصرف روغن کرچک 3 تا 4 بار در هفته باعث می‌شود تا سیستم لنفاوی و کبدتان تقویت شود. توجه کنید که در ایام قاعدگی، شیردهی و یا حین استفاده از دستگاه IUD بهتر است که از این روش استفاده نکنید.

4. عصبی نشوید

اصلی‌ترین عاملی که سیستم کبد را سنگین می‌کند، عصبانیت است. برای کنترل اعصاب خود حتما با یک مشاور خوب مشورت کنید و بر اعصاب خود مسلط باشید.

5. از چربی‌های سالم استفاده کنید

همیشه از منابع گیاهی و حیوانی سالم که غنی از چربی‌های مفید هستند استفاده کنید. از چربی‌های مضر دوری کنید. کره، زیتون، تخم مرغ طبیعی، آووکادو، لبنیات خام و… در این مسیر به خوبی به شما کمک می‌کنند تا کبد خود را پاکسازی کنید. البته این مواد در رژیم‌های غذایی کاهش وزن نیز به خوبی شما را یاری می‌کنند.

6. استفاده از گوشت‌های اورگانیک و تضمین سلامت کبد

در هفته چندین بار از پروتئین‌های اورگانیک استفاده کنید. البته که در دنیای امروز، تنوع مواد غذایی بیشتر شده است. اما همچنان مواد اورگانیک و طبیعی هستند که به درستی بدن را در وضعیت سلامت خود حفظ می‌کنند. پس همیشه سعی کنید در کنار مواد خوراکی دیگر، پروتئین‌های طبیعی را هم بگنجانید.

7. مصرف روزانه چغندر و سلامت کبد

یکی از اصلی‌ترین موادی که باعث پاکسازی کبد می‌شود، آب چغندر تازه است. آب  چغندر تازه اگر تا مدتی به صورت روزانه مصرف شود، به درستی کبد را از هر عارضه‌ای پاکسازی می‌کند. بهتر است تا مدتی این آب چغندر را صبح به صبح و هر روز مصرف کنید تا تاثیر آن را به خوبی متوجه شوید.

8. ورزش‌هایی همچون یوگا و پیلاتس انجام دهید

برای پائین آوردن میزان کورتیزول خون و کاهش استرس خود، از ورزش‌هایی مثل یوگا و پیلاتس کمک بگیرید. این ورزش‌ها می‌توانند تا حد زیادی به کاهش استرس و افزایش نشاط روحی شما کمک کنند. همانطور که در مورد اول نیز ذکر کردیم، استرس می‌تواند بیشتر از هر عامل دیگری، کبد شما را اذیت کند. بنابراین با استفاده از ورزش‌های آرامش بخش همچون یوگا و پیلاتس، فشارهای عصبی و استرس را از خود دور کنید.

آشنایی با مواد غذایی که برای سلامت کبد بسیار مفید هستند

Blog – Classic (1 column), سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

علاوه بر موارد بالا، استفاده درست و مرتب از مواد غذایی زیر می‌تواند سلامت کبد شما را در گذر زمان تضمین کند.

 • سیر
 • مرکباتی همچون گریپ فروت، پرتقال، لیمو و لیمو ترش
 • سبزیجاتی همچون کلم بروکلی و گل کلم
 • گردو
 • زردچوبه
 • هویج
 • چای سبز
 • آووکادو

علاوه‌ بر مصرف این مواد، سعی کنید به مرور زمان استفاده از تنباکو، ادکلن‌هایی با بوی تند، الکل، مواد شوینده سنگین و… را کنار بگذارید. مواردی همچون مصرف الکل، آب‌های فیلتر نشده، سیگار، دود، سموم دفع آفت‌های مختلف، مواد افزودنی و مواد نگه دارنده غذا، ماهی‌های فلزی سنگین و… را به مرور زمان کنار بگذارید. بیشتر از هر چیزی به سلامت شخصی و مراقبت‌های لازم اهمیت دهید تا کبدتان به مرور زمان در بهترین موقعیت خود قرار بگیرد.

همچنین اگر مشتاق دریافت اطلاعات درباره آندوسکوپی هستید، مقاله همه چیز درباره آندوسکوپی از وب سایت دکتر احمدیان را مطالعه کنید.

درمان مشکلات گوارشی توسط دکتر احمدیان

شما برای درمان مشکلات گوارشی خود می‌توانید به مطب دکتر مهدی احمدیان مراجعه کنید. دکتر مهدی احمدیان در سال 1351 در دهاقان متولد شد. وی در سال 95 با رتبه 2 کشوری در رشته فوق تخصص گوارش و کبد در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد و در سال 97 از این رشته با مدرک بورد فوق تخصص فارغ التحصیل شد.
همچنین در مقام کارشناس ارشد سازمان بیمه سلامت در سازمان خدمات درمانی کشور اشتغال دارد.

تخصص‌ها :
متخصص بیماری‌های داخلی
فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد وکیسه صفرا
آندوسکوپی و کولونوسکوپی
درمان چاقی از طریق کارگذاری بالن داخل معده
کارشناس ارشد سازمان بیمه سلامت کشور

افتخارات:

 1. گواهینامه مقاله نویسی علمی از نمایندگی دانشگاه سانفرانسیسکو امریکا در ایران
 2. لوح سپاس و افتخار از بیمار به علت نجات بیمار و درمان قطعی بیماری و پیگیری بیمار
 3. راه اندازی بخش آندوسکوپی در شهرستان فریدن و تقدیر و تشکر مسئولین شهرستان از خدمات چهار ساله دکتر احمدیان در منطقه محروم فریدن
 4. راه اندازی بخش فوق تخصصی آندوسکوپی بیمارستان 9 دی منظریه خمینی شهر و انجام اولین اندوسکوپی در بیمارستان
 5. پزشک نمونه درمانگاه ثامن الامه

آدرس مطب: اصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی

روزهای کاری: هر روز هفته

عصرها از ساعت 2 عصر

جهت نوبت و هماهنگی وقت ویزیت با شماره موبایل 09138949961 تماس بگیرید

فهرست