بهترین فوق تخصص گوارش اصفهان

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
بهترین فوق تخصص گوارش اصفهان, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

لوله گوارش و هضم غذا از مهم ترین اتفاقات و رخدادهایی است که در بدن ما وجود دارد. در نتیجه وظیفه هر فرد آن است که به این بخش از بدن توجه ویژه‌ای داشته باشد. یکی از اساسی ترین مسائلی که باعث می‌شود سلامت لوله گوارش شما تضمین شود، مراجعه به یک متخصص مطمئن و با تجربه است. چون بخش اعظمی از اندام‌های داخلی بدن ما انسان‌ها را لوله گوارش تشکیل داده است. در نتیجه باید به این بخش اهمیت داده و در انتخاب متخصص گوارش نهایت وسواس و دقت را به خرج داد.

به همین دلیل امروز در این مطلب از وب سایت دکتر مهدی احمدیان قصد داریم تا درباره لوله گوارش و بخش‌های مختلف آن صحبت کنیم. اگر شما عزیزان نیست مشتاق کسب اطلاعات در این زمینه هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. همچنین شما می‌توانید برای درمان مشکلات گوارشی خود و دریافت مشاوره از دکتر احمدیان با شماره تلفن  09138949961 تماس گرفته و به آدرس اصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی مراجعه کنید.

پاکسازی کبد از اعمال و وظایف کبد است که به صورت روزانه انجام می‌شود. اکثر افراد کبد را اندامی می‌دانند که قادر است بافت خود را ترمیم کند و به حیات خود ادامه دهد. اما گاهی اوقات چربی کبد و دیگر عارضه‌ها این چرخه پاکسازی را مختل می‌کنند و یا دور آن را کند می‌کنند. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر درباره پاکساری کبد هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله انجام پاکسازی کبد در اصفهان را مطالعه کنید.

لوله گوارش و اهمیت نظم در هضم غذا

بدن انسان و جانداران برای اینکه بتواند به فعالیت و حیات خود ادامه دهد نیازمند مایعات و مواد غذایی است. این مواد غذایی گاهی توسط بدن ساخته و گاهی نیز باید از خارج به بدن وارد شوند. اما مواد غذایی که از خارج به بدن ما وارد می‌شوند با ترکیباتی که توسط بدن تولید می‌شوند متفاوت هستند. یکی از این تفاوت‌ها این است که مواد غذایی ساخته شده توسط بدن، مونومر هستند و به همان صورت نیز می‌توانند مورد استفاده بدن قرار گیرند. اما مواد غذایی که شما در طی وعده‌های غذایی خوئ مصرف می‌کنید، مونومری نیستند. بنابراین باید سیستمی باشد تا این ترکیبات را تجزیه کرده و آنها را به مونومرهای سازنده‌شان تقسیم کند. این سیستم، همان لوله گوارش است که از دهان شروع شده و در مقعد به پایان می‌رسد.

مونومرهایی که در بدن انسان و طبیعت وجود دارند، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • مونوساکارید‌ها (سازنده‌ی قندها یا کربوهیدرات‌ها)
 • آمینواسیدها (سازنده پروتئین‌ها)
 • نوکلئوتیدها (سازنده‌ی اسید نوکلئیک‌ها)
 • اسیدهای چرب (سازنده لیپید‌ها یا چربی‌ها)

طبیعتا ما به هنگام میل مواد غذایی آنها را تا حدی می‌توانیم با استفاده از قدرت فک و سایش دندان‌ها تجزیه کنیم. اما بخش اصلی و عمده‌ی تجزیه مواد غذایی به عهده دیگر بخش‌های لوله گوارش نظیر معده و روده می‌باشد. این سیستم مجموعا در کنار یکدیگر به تجزیه مواد غذایی پرداخته و این مونومرها را به خون می‌رسانند. خون نیز وظیفه دارد تا این مواد غذایی را به سلول‌ها برساند تا آنها به حیات خود ادامه دهند. در حقیقت تمام تلاش‌های ما برای مصرف مواد غذایی و اقدامات لوله گوارش همین است که سلول‌ها انرژی لازم برای ادامه حیات را داشته باشند. اما بخش‌های مختلف لوله گوارش کدامند؟

بهترین فوق تخصص گوارش اصفهان, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

قسمت‌های مختلف لوله گوارش

 1. دهان
 2. اپی گلوت
 3. حلق
 4. مری
 5. معده
 6. پانکراس
 7. کبد و کیسه صفرا
 8. روده کوچک
 9. روده بزرگ
 10. دیافراگم

در ادامه درباره هر کدام از این قسمت‌ها اطلاعات مفید و مهمی را دریافت خواهیم کرد.

کبد چرب از شایع‌ترین بیماری‌های جهان است که همیشه افراد زیادی را به خود درگیر می‌کند. این بیماری از عوارض مصرف بیش از حد چربی و وعده‌های غذایی چرب است. در واقع چربی‌های بیش از حد مواد غذایی در کبد تجمع یافته و آن را چرب می‌کنند. بنابراین فعالیت آن مختل می‌شود و به نارسایی کبد می‌انجامد. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله درمان اصولی و موثر کبد چرب در اصفهان توسط بهترین متخصص را مطالعه کنید.

لوله گوارش انسان از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

1. دهان

اولین بخش لوله گوارش دهان است. این بخش ساختارهای مهمی دارد که باعث می‌شود بخشی از هضم غذا از همین قسمت آغاز شود. دهان شامل غدد بزاقی، دندان‌ها و زبان می‌باشد. دهان دارای دو بخش منحصر به نام دهلیز و حفره دهان می‌باشد. به ناحیه‌ای که بین دندان‌ها، لب‌ها و گونه‌های فرد است، دهلیز گفته می‌شود. دیگر بخش‌های دهان نیز جزء جفره محسوب می‌شوند. حفره دهان با مخاط پوشیده شده و این مخاط از غشای مخاطی تولید و ترشح می‌شوند.

فرد با ورود غذا به داخل دهان، شروع به جویدن آن می‌کند. غدد بزاقی که در سه ناحیه مختلف از دهان قرار دارند، با ورود غذا شروع به ترشح بزاق می‌کنند. این بزاق تجزیه کننده است و باعث می‌شود تا ترکیب مواد غذایی بهم بریزد. بنابراین اولین مراحل تجزیه از دهان آغاز می‌شود. همچنین این بزاق باعث می‌شود تا غذا راحت‌تر از مری عبور کند و لیز بخورد. در ادامه در اثر عمل بلع، زبان بالا آمده و با عملکرد زبان کوچک و اپی گلوت، غذا از دهان به مری وارد می‌شود.

2. اپی گلوت

اپی گلوت عضوی از لوله گوارش است که اکثرا افراد از وجود آن بی خبر هستند. اما این عضو در بسیاری از مواقع از خطر مرگ و خفگی افراد حین بلع جلوگیری می‌کند. اپی گلوت یک عضو عضروفی اما الاستیک است که در بخش ورودی حنجره قرار دارد. اپی گلوت نیز با غشای مخاطی پوشیده شده است و روی سطح‌اش جوانه‌های چشایی قرار دارند. سطحی که به سمت حنجره است کاملا در داخل حنجره قرار می‌گیرد.

این عضو در حالت عادی در حالت ایستاده است. اما وقتی فرد می‌خواهد مواد غذایی را ببلعد، اپی گلوت روی بخش ورودی ریه می‌خوابد تا مواد غذایی وارد نای نشوند. در نتیجه مواد غذایی اصطلاحا به گلوی شما نمی‌پرد. در شرایطی که بصورت اتفاقی مواد غذایی به داخل نای می‌روند و شما را به سرفه می‌اندازند، به دلیل عدم عملکرد صحیح اپی گلوت است. با این اقدام، مواد غذایی به سادگی و بدون خفگی فرد وارد حلق و سپس مری می‌شوند.

3. حلق

حلق قسمتی از سیستم تنفسی و بخشی از لوله گوارش می‌باشد. بخشی از گلو که دقیقا در پشت حفره بینی و دهان و دقیقا بالای مری و حنجره است را حلق می‌نامند. حلق دارای دو بخش تحتانی و یک دهانه است. مواد غذایی برای ورود به مری باید از حلق عبور کنند.

حتما توجه کرده‌اید که حین بلع مواد غذایی نمی‌توانید نفس بکشید. این امر ارادی نیست. به طور طبیعی و غیرارادی، حین بلغ تنفس شما برای لحظه کوتاهی قطع می‌شود. حنجره فرد به مری متصل است و نقش یک معبر هوا و غذا را دارد. به طور عادی هوا از بخش قدامی به حنجره وارد می‌شود. اما وقتی پای بلع به میان آید، اولویت با آن است. در نتیجه عبور هوا مسدود خواهد شد تا بلع صورت گیرد.

مشکلات گوارشی مختلف گاهی برای افراد ایجاد می‌شود و آنها را به مطب یک متخصص گوارش می‌کشاند. شما باید با وظایف یک متخصص خوب گوارش آشنا باشید تا بتوانید بهترین متخصص را انتخاب کرده و مشکلات گوارشی خود را با او در میان بگذارید. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین متخصص گوارش در اصفهان را مطالعه کنید.

تا این بخش از مقاله با سه بخش مهم و اساسی لوله گوارش آشنایی پیدا کردید. برای مطالعه دیگر بخش‌های لوله گوارش و آشنایی با وظایف مختلف آنها، اینجا کلیک کنید.

بهترین فوق تخصص گوارش اصفهان, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

درمان مشکلات لوله گوارش توسط دکتر احمدیان

شما برای درمان مشکلات گوارشی خود می‌توانید به مطب دکتر مهدی احمدیان مراجعه کنید. دکتر مهدی احمدیان در سال 1351 در دهاقان متولد شد. وی در سال 95 با رتبه 2 کشوری در رشته فوق تخصص گوارش و کبد در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد و در سال 97 از این رشته با مدرک بورد فوق تخصص فارغ التحصیل شد.
همچنین در مقام کارشناس ارشد سازمان بیمه سلامت در سازمان خدمات درمانی کشور اشتغال دارد.

تخصص‌ها :
متخصص بیماری‌های داخلی
فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد وکیسه صفرا
آندوسکوپی و کولونوسکوپی
درمان چاقی از طریق کارگذاری بالن داخل معده
کارشناس ارشد سازمان بیمه سلامت کشور

افتخارات:

 1. گواهینامه مقاله نویسی علمی از نمایندگی دانشگاه سانفرانسیسکو امریکا در ایران
 2. لوح سپاس و افتخار از بیمار به علت نجات بیمار و درمان قطعی بیماری و پیگیری بیمار
 3. راه اندازی بخش آندوسکوپی در شهرستان فریدن و تقدیر و تشکر مسئولین شهرستان از خدمات چهار ساله دکتر احمدیان در منطقه محروم فریدن
 4. راه اندازی بخش فوق تخصصی آندوسکوپی بیمارستان 9 دی منظریه خمینی شهر و انجام اولین اندوسکوپی در بیمارستان
 5. پزشک نمونه درمانگاه ثامن الائمه

آدرس مطب: اصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی

عصرها از ساعت 2 عصر

جهت نوبت و هماهنگی وقت ویزیت با شماره موبایل 09138949961 تماس بگیرید.

کبد در حالت عادی در خود مقداری چربی دارد. این مقدار طبیعی است اما اگر از حد خود فراتر رود، بر اساس میزان چربی می‌تواند ۴ گرید مختلف برای کبد چرب ایجاد کند. اگر چربی کبد به بیشتر از ۵ تا ۱۰ درصد از وزن کل بدن فرد برسد، فرد دچار یکی از گریدهای کبد چرب است. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ۴ گرید کبد چرب، علائم، پیشگیری و درمان در اصفهان را مطالعه کنید.

چه قدر این پست مفید بوده؟

برای رای بر روی ستاره ها کلیک کنید!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

اولین نفر جهت رای باشید!

Tags: , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست