بالون معده و تاثیرات آن بر لاغری + موارد منع و عوارض

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
بالون معده و تاثیرات آن بر لاغری + موارد منع و عوارض, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

بالون معده و تاثیرات آن بر لاغری + موارد منع و عوارض آن

تخمین زده می‌شود که بیش از 4/1 میلیون فرد بالغ در سراسر جهان دارای اضافه وزن یا چاق هستند که این افراد اغلب دچار مشکلات و عوارض چاقی از جمله دیابت و فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی و مغزی می‌شوند و کاهش وزن متوسط 5 تا 10 درصد اغلب کافی است تا از این عوارض جلوگیری شود. اما متاسفانه در دسترس بودن درمان‌های موثر و بدون ضرر جهت کاهش وزن محدود می‌باشد.

بالون داخل معده یک روش بسیار سالم و بدون ضرر می‌باشد. یک روش موقت جهت کاهش وزن است و بر این اساس است که توپ خالی را به وسیله آندوسکوپ وارد معده می‌کنند و با مایع و هوا پر می‌کنند که این قسمت اعظم حجم معده را اشغال کرده و باعث احساس سیری  و کاهش وزن می‌گردد.

مکانیسم کاهش وزن بالون بوسیله احساس سیری است چون باعث می‌شود حجم زیادی از معده را اشغال کند. مکانیسم دیگر بالون که باعث کاهش وزن می‌گردد از طریق تاثیر بر روی تخلیه معده و باعث تاخیر در تخلیه معده نیز می‌گردد.

در هر روش کاهش وزن اعم از بالون و یا جراحی، تغییر سبک زندگی از طریق رعایت کردن رژیم غذایی و اصول اساسی در حین داشتن بالون و پس از آن می‌باشد.

موارد استفاده از بالون معده

بالون معده و تاثیرات آن بر لاغری + موارد منع و عوارض, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

اولین و اصولی‌ترین روش جهت کاهش وزن رعایت رژیم غذایی است. همه بیمارانی که می‌خواهند از روش‌های کاهش وزن سود ببرند باید پایبند به رژیم غذایی سالم، ورزش، خواب کافی باشند و انگیزه جهت کاهش وزن را داشته باشند.

  • بیمارانی که دارای BMI بین 27 تا 34 باشند. ( BMI شاخص توده بدنی می‌باشد و از فرمول زیر بدست می‌آید: همین الان  BMI خود را حساب کنید).

و این افراد نتوانسته‌اند با رژیم های غذایی و ورزش وزن خود را کاهش دهند. کاندید جهت گذاشتن بالون داخل معده هستند چون این افراد کاندید جهت جراحی‌های لاغری نیستند.

  • بیمارانی که دارای BMI بیش از 40 باشند این‌ها کاندید عمل لاغری هستند اما در مواردی که جراحی جهت بیمار مخاطره آمیز باشد و یا بیمار تمایل به انجام عمل جراحی نداشته باشند بالون داخل معده گذاشته می‌شود.
  • بیمارانی که دارای BMI بالای 50 باشند در این بیماران ممکن است عوارض عمل جراحی از جمله عوارض بیهوشی و عوارض جراحی مخاطره آمیز باشد در این موارد بالون داخل معده به عنوان یک روش موقت جهت کاهش وزن است و سپس عمل جراحی انجام می‌گردد.

که در مجموع و به صورت خلاصه بالون داخل معده جهت افرادی استفاده می‌شود که کاندید عمل جراحی نیستند و بالون داخل معده یک روش بسیار موثر و بدون خطر جهت کاهش وزن در این افراد هست. چون رژیم درمانی تنها روش موثری جهت کاهش وزن در این موارد نمی‌باشد.

موارد منع گذاشتن بالون داخل معده

بیمارانی که تمایل به گذاشتن بالون معده دارند باید از نظر موارد گذاشتن بالون معده غربالگری شوند باید یک شرح حال دقیق از نظر بیماری‌های گوارشی و معاینه کامل صورت گیرد تا هم از عوارض بعدی جلوگیری شود و هم رضایت بیشتری از بالون بدست آید.

موارد منع مطلق بالون داخل معده

⛔سابقه عمل جراحی قبلی روی معده

⛔سابقه بیماری‌های انعقادی

⛔وجود ضایعه خونریزی دهنده در دستگاه گوارش فوقانی

⛔حاملگی و یا تمایل به بارداری

⛔اعتیاد به الکل و یا داروهای دیگر

⛔بیماری شدید کبدی

⛔موارد منع انجام اندوسکوپی

موارد منع نسبی

⚠ سابقه عمل جراحی شکمی

فتق هیاتال بزرگ

⚠ سابقه بیماری‌های التهابی روده

⚠ مصرف مزمن داروهای ضد التهابی، غیر استروئید (مثل بروفن، ژلوفن، دیکلوفناک و …)

⚠ بیماری‌های روانپزشکی کنترل نشده

تاثیرات بالون داخل معده

بالون معده و تاثیرات آن بر لاغری + موارد منع و عوارض, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

کاهش وزن: بالون معده قادر است کاهش وزن 6 تا 15 درصد از کل بدن را باعث شود. در مقایسه با کاهش وزن 1 تا 5 درصد با رژیم غذایی به تنهایی. درجه کاهش وزن به نوع بالون مورد استفاده نیز بستگی دارد که در بالون‌هایی که با آب و هوا پر می‌شود کاهش وزن بیشتری نسبت به بالون‌هایی که فقط با هوا پر می‌شود، می‌دهد.

کاهش وزن پایدار: اگرچه بالون گذاری یک روش سالم و بی ضرر و موثر جهت کاهش وزن است. اما ممکن است پس از برداشتن بالون دوباره کاهش وزن برگردد. در یک مطالعه تعداد 500 بیمار که تحت بالون گذاری به مدت 8 ماه قرار گرفتند تنها نصف بیماران دچار کاهش وزن 20 درصد بیشتر پس از یک سال از برداشتن بالون شدند و تنها یک چهارم بیماران این کاهش وزن را به مدت 5 سال نگهداشتند یعنی حتی کاهش وزن پس از برداشتن بالون معده ادامه داشت و پس از 10 سال تفاوتی بین بالون گذاری و تغییر سبک زندگی وجود نداشت. بنابراین بیماران پس از برداشن بالون به درمان های پس از برداشتن بالون نیاز دارند. (به این بحث در پایین مراجعه کنید.)

بهبود شاخص‌های متابولیک: بالون داخل معده نشان داده شده است در بیمارانی که دچار کاهش وزن شده‌اند باعث بهبود پارامترهای متابولیک از جمله کبد چرب، دیابت، فشارخون و درد مفاصل بهبود تخمدان پلی کیستیک، برگشت باروری و … شده است.

عوارض جانبی بالون گذاری

عوارض بالون معده شامل ماورد زیر می‌شوند که در ادامه هر کدام شرح داده شده اند:

  • عوارض جانبی شایع
  • عوارض جانبی شدید و جدی
  • عوارض مربوط به حرکت بالون
  • عوارض مربوط به کارگذاری بالون
  • پانکراتیت
  • مرگ و میر

📖برای مطالعه بیشتر

بالون معده و تاثیرات آن بر لاغری + موارد منع و عوارض, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

بهترین دکتر آندوسکوپی اصفهان

بالون معده و تاثیرات آن بر لاغری + موارد منع و عوارض, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

رفلاکس معده چیست؟


عوارض جانبی شایع

در ابتدای کار گذاشتن بالون داخل معده بالغ بر 91 درصد بیماران ممکن است دچار مشکلات گوارشی از قبیل تهوع، استفراغ، درد معده، رفلاکس اسید و سوء هاضمه و یبوست شوند که این‌ها به خاطر تطابق معده با بالون است که برای کنترل علایم فوق مقداری دارو استفاده می شود. بیماران یک مهارکننده اسید معده مانند پنتوپرازول را معمولا چند روز قبل از کار گذاری بالون استفاده می‌کنند و یک داروی ضد استفراغ مانند اندانسترون در یک دوره 3 تا 5 روزه استفاده می‌کنند و یک مسکن درد مانند هیوسین که در طول هفته اول بالون گذاری استفاده می‌شود.

اگر علایم شدید و پایدار بود ممکن است برداشتن بالون لازم باشدُ اما در تعداد بسیار کمی حدود 4 تا 7 درصد این علایم بیش از یک هفته ادامه می‌یابد و حتی تعداد بسیار کمتری حدود کمتر از 3 درصد نیاز به برداشتن بالون می‌شود.

بالون معده و تاثیرات آن بر لاغری + موارد منع و عوارض, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی عوارض جانبی شدید و جدی

عوارض جدی و خطرناک نادر هستند که البته ممکن است این عوارض به مدت بالون و یا محل کارگذاری ارتباط داشته باشد.

عوارض مربوط به حرکت بالون

این عوارض ممکن است به علت حرکت بالون، پارگی مری یا معده و زخم شدن معده باشد.

بالون معده و تاثیرات آن بر لاغری + موارد منع و عوارض, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلیحرکت بالون: اگر بالون بیش از 8 ماه از در معده باقی بماند ممکن است پاره شود و به سمت روده حرکت کند. اگر چه اکثرا بالون‌های پاره شده خود به خود دفع می شود اما ممکن است باعث انسداد روده شود. بنابراین بیماران جهت زمان دقیق درآوردن بالون باید تحت نظر باشند. اکثرا بالون‌ها با ماده آبی رنگی (متیلن بلو) پر شده است که اگر بالون پاره شود این مایع در ادرار ظاهر می‌شود و نشان دهنده پارگی است که باید سریعا جهت در آوردن اقدام شود.

عوارض مربوط به کارگذاری بالون

اکثر عوارضی که موقع برداشتن بالون اتفاق می‌افتد شامل: پارگی مری، پنومونی (عفونت ریه)، خونریزی گوارشی و سوراخ شدن مری می‌شود. البته برداشتن بالون به وسایل مخصوص و پرسنل آموزش دیده نیاز دارد که در این صورت عوارض ناشی از کارگذاری آن به حداقل خود می‌رسد.

پانکراتیت حاد(التهاب لوزالمعده)

که این می‌تواند اتساع معده و فشار به لوز المعده و یا انسداد دئودنوم باشد. گرچه با هر نوع بالون اتفاق می‌افتد اما با بالون نوع مایع اتفاق می‌افتد.

مرگ و میر

که این بسیار نادر است و حدود 0.05 درصد می‌باشد که می‌تواند عوارض جدی مثل پارگی معده و یا آمبولی ریوی باشد گرچه این خیلی نادر و پایین است اما لازم است که بیماران هرگونه علایم را سریعا به پزشک اطلاع دهند.

درمان‌های اضافی پس از برداشتن بالون معده

نگهداشتن کاهش وزن با هر نوع درمان‌های کاهش وزن یکی از مشکلات است که دوباره وزن برنگردد. دوباره برگشتن وزن یکی از مشکلات درمان چاقی از جمله بالون داخل معده است. با ادامه دادن رژیم و ورزش 50 درصد کاهش وزن که در طی درمان بالون بدست آمده است حداقل در طول یکسال بدست می‌آید. همچنین با ورزش می‌توان این افزایش وزن را تا حدود زیادی کاهش داد. درمان‌های اضافه تر نیز شامل دارو درمانی، بالون گذاری مجدد و درمان‌های جراحی است که کارگذاری مجدد بالون می‌تواند یک ماه بعد از درآوردن بالون انجام شود.


چگونگی تطابق بدن با سیستم بالون

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که 80 تا 90 درصد کاهش وزن در طی 3 تا 4 ماه اول بالون گذاری اتفاق می‌افتد و پس از این مدت معده با بالون تطابق پیدا می‌کند و اثر محدود کنندگی بالون کم می‌شود و نکته بسیار مهم این است که باید در طول بالون گذاری تحت نظر متخصص تغذیه از یک رژیم و ورزش با برنامه استفاده کرد و این رژیم و ورزش را پس از برداشتن بالون ادامه داد و در واقع مدت بالون گذاری تمرینی جهت ادامه رژیم و ورزش است.

چه قدر این پست مفید بوده؟

برای رای بر روی ستاره ها کلیک کنید!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

اولین نفر جهت رای باشید!

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست