تشخیص و درمان هموروئید چگونه انجام می‌شود؟

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
درمان بواسیر | درمان هموروئید | دکتر مهدی احمدیان
بهترین مرکز بلفاروپلاستی

بیماری هموروئید بسیار شایع است و تقریبا نیمی از بزرگسالان را حداقل یکبار تا سن پنجاه سالگی درگیر می‌کند. در مقاله قبلی درباره اینکه هموروئید چیست، انواع ، علل و عوارض این بیماری صحبت کردیم. در این مقاله به طور اختصاصی به درمان این بیماری می‌پردازیم.

تشخیص هموروئید چگونه انجام می‌شود؟

ممکن است پزشک‌تان بتواند هموروئیدهای خارجی را مشاهده کند. تشخیص هموروئیدهای داخلی ممکن است شامل معاینه مجرای مقعد و رکتوم‌ شوند.  

 • معاینه مقعد. پزشک در حالی که دستکش پوشیده، یکی از انگشتان دستش را که با ماده روان‌کننده چرب کرده وارد رکتوم‌ می‌کند و در صورتی که چیز غیر معمول و غیر طبیعی مانند برآمدگی یا غده وجود داشته باشد آن را احساس می‌کند.
 • بررسی چشمی. به دلیل اینکه هموروئیدهای داخلی اغلب آنقدر نرم هستند که با یک معاینه رکتوم قابل احساس‌اند، ممکن است پزشک‌تان بخش انتهایی روده بزرگ و رکتوم‌تان را با یک آنوسکوپ، پروکتوسکوپ، یا سیگموئیدوسکوپ معاینه کند.

ممکن است پزشک‌تان بخواهد کل روده بزرگ‌تان را با استفاده از کولونوسکوپی معاینه کند، اگر:

 • علائم و نشانه‌های شما نشان دهند که احتمالا به یک بیماری دیگر از بیماری‌های سیستم گوارشی مبتلا هستید.
 • عوامل خطری برای سرطان روده بزرگ داشته باشید.
 • در میانسالی قرار داشته باشید و به تازگی کولونوسکوپی انجام نداده باشید.

انواع درمان هموروئید

 

انواع درمان هموروئید | انواع درمان بواسیر

 

درمان هموروئید بسته به نوع خارجی و داخلی و میزان شدت درد متفاوت است. اگر درد زیادی ندارید و بیماری شدت زیادی ندارد می‌توانید از درمان خانگی استفاده کنید. بیماری با درد و شدت متوسط و شدید به مداخله پزشک نیاز دارد. در ادامه مطلب به انواع این درمان‌ها می‌پردازیم.

درمان‌های خانگی

اغلب می‌توانید درد خفیف، تورم، و التهاب هموروئید را با درمان‌های خانگی تسکین دهید.

 • غذاهای پرفیبر بخوری: میوه‌جات، سبزیجات و غلات کامل بیشتری مصرف کنید. مصرف این مواد غذایی مدفوع‌ را نرم  کرده و حجم آن را افزایش می‌دهد، که این کمک خواهد کرد تا از زور زدن در هنگام دفع مدفوع که می‌تواند علائم هموروئیدِ موجود را تشدید کند، اجتناب کنید. به تدریج به رژیم غذایی‌تان فیبر اضافه کنید تا برای دفع گاز معده مشکلی پیدا نکنید.
 • از درمان‌های موضعی استفاده کنید: از کرم یا شیاف هموروئید حاوی هیدروکورتیزون که بدون نسخه در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد، یا از پدهای حاوی هاماملیس یا بی‌حس‌کننده استفاده کنید.
 • مرتبا در وان آب گرم یا وان بنشینید: ناحیه مقعد را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دو تا سه بار در روز در آب گرم بخیسانید. نشستن در وان  نیز توصیه می‌شود.
 • مسکن‌های خوراکی مصرف کنید: شما می‌توانید از استامینوفن، آسپرین یا ایبوپروفن موقتا برای کمک به تسکین درد استفاده کنید.

با این درمان‌ها، علائم و نشانه‌های هموروئید اغلب طی یک هفته رفع می‌شوند. در صورتی که پس از یک هفته مشکل‌تان رفع نشد یا درد شدید یا خونریزی داشتید، به پزشک مراجعه کنید.

 

درمان هموروئید توسط پزشک

درمان هموروئید با استفاده از دارو

اگر هموروئید درد کمی ایجاد کرده باشد، ممکن است پزشک‌تان کرم‌، پماد، شیاف‌ یا پدهایی که  بدون نسخه قابل دسترس هستند را برای درمان هموروئید توصیه کند. این محصولات حاوی موادی مانند هاماملیس یا هیدروکورتیزون و لیدوکائین هستند که موقتا می‌توانند درد و خارش را تسکین دهند.

از کرم استروئیدِ بدون نسخه برای بیش از یک هفته استفاده نکنید، مگر آنکه به دستور پزشک‌تان مصرف شود چون این کرم می‌تواند باعث نازک شدن پوست‌تان شود.

ترومبکتومی هموروئید خارجی

اگر یک لخته خون (ترومبوز) دردناک در یک هموروئید خارجی تشکیل شده باشد، پزشک‌تان می‌تواند هموروئید را بردارد که این به سرعت می‌تواند دردتان را تسکین دهد. این روش که با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، در صورتی که طی ۷۲ ساعت پس از تشکیل لخته انجام شود، موثرترین روش است.

درمان هموروئید با بستن به وسیله کش پلاستیکی

برای هموروئید دردناک یا هموروئیدهایی که دائما خونریزی دارند، ممکن است پزشک‌تان روش دیگری را توصیه کند که کمترین حالت تهاجمی را دارد. این درمان‌ها را می‌توانید در مطب پزشک یا یک مرکز سرپایی دیگر انجام دهید و معمولا نیازی به بی‌حسی ندارند.

 • بستن با رابر باند (کش پلاستیکی): پزشک شما یک یا دو کش پلاستیکی نازک را دور پایه‌ی هموروئید داخلی قرار می‌دهد تا از حرکت و چرخش آن جلوگیری کند. هموروئید طی یک هفته خشک می‌شود و می‌افتد. رابر باند هموروئید می‌تواند آزاردهنده باشد و موجب خونریزی شود که ممکن است دو یا چهار روز پس از این روش شروع شود، اما به ندرت درد آن شدید است. گاهی ممکن است عوارض جدی‌تری رخ دهند.
 • تزریق (اسکلروتراپی): پزشک شما یک محلول شیمیایی به داخل بافت هموروئید تزریق می‌کند تا آن را کوچک کند. اگرچه این تزریق دردی ندارد یا درد کمی دارد، اما ممکن است تاثیرگذاری آن کمتر از بستن با باند لاستیکی باشد.
 • انعقاد (مادون قرمز، لیزر یا دوقطبی): روش‌های انعقاد از نور یا گرمای لیزر یا مادون قرمز استفاده می‌کنند و باعث می‌شوند هموروئیدهای داخلی کوچکی که خونریزی دارند، سفت یا کوچک شوند. انعقاد، عوارض جانبی کمی دارد و معمولا موجب ناراحتی و آزردگی جزئی می‌شود.

روش‌های جراحی برای درمان هموروئید

 

جراحی هموروئید | جراحی بواسیر

 

فقط درصد کمی از افرادی که هموروئید دارند به جراحی نیاز پیدا می‌کنند. با این حال اگر سایر روش‌ها موفق نبوده‌اند یا هموروئید خیلی بزرگ باشد، ممکن است پزشک‌تان یکی از موارد زیر را توصیه کند:

 • برداشتن هموروئید (هموروئیدکتومی). جراح با انتخاب یکی از چندین روش، بافت اضافی که موجب خونریزی می‌شود را برمی‌دارد. این جراحی را می‌توان با بی‌حسی موضعی همراه با داروی آرام‌بخش، بیحسی قسمت پایین‌تنه، یا بیهوشیِ کامل انجام داد.

هموروئیدکتومی، موثرترین و کامل‌ترین راه درمان هموروئیدهای سخت یا عودکننده است. عوارض این روش می‌تواند شامل دشواری موقت در تخلیه مثانه شود که ممکن است منجر به عفونت مجاری ادراری گردد. این عارضه اساسا پس از بی‌حسی قسمت پایین‌تنه روی می‌دهد. اکثر افراد پس از این روش درد دارند که با استفاده از دارو رفع می‌شود. نشستن در وان آب گرم نیز می‌تواند موثر باشد.

 • منگنه کردن هموروئید. این روش که، هموروئیدوپکسی با استاپلر نامیده می‌شود، جریان خون بافت هموروئید را مسدود می‌کند که معمولا فقط برای هموروئیدهای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درد هموروئیدوپکسی با استاپلر عموما کمتر از هموروئیدکتومی است و بازگشت سریع‌تر به فعالیت‌های معمول را امکان‌پذیر می‌سازد. اما خطر عود و افتادگی رکتوم که در آن بخشی از رکتوم از مقعد برآمده می‌شود، در هموروئیدوپکسی با استاپلر بیشتر از هموروئیدکتومی است. عوارض این روش نیز می‌توانند شامل خونریزی، احتباس ادرار، درد، و به ندرت عفونت خونِ (سپسیس) کشنده شوند. در مورد بهترین گزینه با پزشک‌تان مشورت کنید.

درمان تخصصی بیماری هموروئید در اصفهان

در صورتی که شما یا یکی از نزدیکانتان از مشکلات گوارشی و کبد رنج می‌برید و درمانی برای آن نمی‌یابید؛ می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر مهدی احمدیان، فوق تخصص بیماری‌های گوارشی و کبد، واقع در اصفهان، خیابان طیب، بعد از پمپ بنزین، طبقه دوم داروخانه دکتر تاجی تحت درمان قرار گرفته و از طریق مشاوره با ایشان بهترین روش درمانی برایتان انتخاب گردد. لازم به ذکر است که خدمات مربوط به درمان رفلاکس معده، کبد چرب، خونریزی دستگاه گوارش و کولیت توسط دکتر مهدی احمدیان به بیماران گرامی ارائه داده می‌شود.

 

بهترین مرکز بلفاروپلاستی

چه قدر این پست مفید بوده؟

برای رای بر روی ستاره ها کلیک کنید!

Average rating 3 / 5. Vote count: 11

اولین نفر جهت رای باشید!

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed