تشخیص سرطان پانکراس چگونه انجام می‌شود؟ تمام روش های تشخیص سرطان پانکراس

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
تشخیص سرطان پانکراس | تشخیص سرطان لوزالمعده
بهترین مرکز بلفاروپلاستی

در مقاله “سرطان پانکراس چیست؟” به طور کامل به علل ایجاد و عوارض این نوع از سرطان پرداختیم. در این مقاله به روش‌های تشخیص سرطان پانکراس یا لوزالمعده می‌پردازیم. اگر فردی علائم و نشانه‌های سرطان پانکراس داشته باشد، باید هر چه سریع‌تر برای تشخیص آن اقدام کند. در صورت تشخیص مثبت سرطان پانکراس، مرحله بعد تعیین میزان پیشروی این بیماری است. تشخیص به موقع مهم‌ترین فاکتور برای درمان آن است. می‌توانید برای مطالعه روش‌های درمان سرطان پانکراس به مقاله مرتبط آن رجوع کنید.

تشخیص سرطان پانکراس چگونه انجام می‌شود؟

اگر پزشک به سرطان پانکراس مشکوک شود، ممکن است برای رد یا تایید سرطان پانکراس انجام دادن یک یا چند تست زیر را به شما توصیه کند:

تست‌های تصویربرداری که از اندام‌های داخلی تصویر تهیه می‌کنند

این تست‌ها به پزشکان کمک می‌کنند تا اندام‌های داخلی بیمار از جمله پانکراس را مشاهده کنند. تکنیک‌های مورد استفاده برای تشخیص سرطان پانکراس شامل سونوگرافی، اسکن برش‌نگاری رایانه‌ای (CT) یا سی‌تی‌ اسکن، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، و گاهی اسکن‌های برش‌نگاری با گسیل پوزیترون (PET) می‌شوند.

استفاده از یک اسکوپ برای تهیه تصاویر سونوگرافی از پانکراس

 

تصویر برداری از سرطان پانکراس | تصویربرداری از سرطان لوزالمعده

 

 در اولتراسوند اندوسکوپی (EUS) از یک دستگاه فراصوت برای تهیه تصاویر سونوگرافی از پانکراس از داخل شکم استفاده می‌شود. این دستگاه در داخل یک لوله نازک و انعطاف‌پذیر (اندوسکوپ) قرار داده شده و وارد مری و از آنجا وارد معده می‌شود تا تصاویری را برای تشخیص سرطان پانکراس تهیه کند.

نمونه‌برداری از یک بافت برای آزمایش (بیوپسی)

 بیوپسی، روشی است برای برداشتن نمونه کوچکی از بافت برای آزمایش در زیر میکروسکوپ. اغلب اوقات این بافت در طول EUS با عبور دادن ابزارهای خاصی از درون اندوسکوپ گردآوری می‌شود. کمتر پیش می‌آید که یک نمونه از بافت با قرار دادن سوزنی در داخل پوست و وارد کردن آن به پانکراس (آسپیراسیون سوزنی) برای تشخیص سرطان پانکاس انجام شود.

آزمایش خون

ممکن است پزشک از شما آزمایش خون بگیرد تا پروتئین‌های خاصِ (نشانگرهای تومور) تولید شده توسط سلول‌های سرطان پانکراس را بررسی کند. تست نشانگرِ توموری که در سرطان پانکراس مورد استفاده قرار می‌گیرد، CA19-9 نامیده می‌شود. این تست ممکن است به درک چگونگی پاسخ دهی سرطان به درمان کمک کند. اما این تست همیشه قابل اعتماد نیست زیرا بعضی از افراد مبتلا به سرطان پانکراس سطوح CA19-9 بالا ندارند، که این موجب می‌شود این آزمایش سودمندیِ کمتری داشته باشد.

در صورتی که پزشک  سرطان پانکراس را تایید کند، سعی می‌کند میزان پیشرفت (مرحله) سرطان را تعیین کند. پزشک با استفاده از اطلاعات به دست آمده از تست‌های مرحله‌بندی، مرحله سرطان پانکراس را تعیین می‌کند که به شناسایی مفیدترین درمانها برای بیمار کمک می‌کند.

مراحل سرطان پانکراس با استفاده از اعداد رومی که از ۰ تا 4 (0 – IV) متغیر است، نشان داده می‌شوند. پایین‌ترین مرحله نشان می‌دهد که سرطان به پانکراس محدود می‌شود. مرحله 4 نشان می‌دهد که سرطان به سایر بخش‌های بدن گسترش یافته است.

سیستم مرحله‌بندی سرطان همچنان تکامل می‌یابد و همچنان که پزشکان در تشخیص و درمان سرطان پیشرفت می‌کنند، این سیستم نیز پیچیده‌تر می‌شود. تعلل نکنید و از پزشک‌تان در مورد تجربه‌ی او در تشخیص سرطان پانکراس سوال کنید. اگر هر گونه شک و تردیدی دارید، نظر پزشک دیگری را نیز جویا شوید.

تشخیص و درمان سرطان پانکراس در اصفهان

در صورتی که شما یا یکی از نزدیکانتان از مشکلات گوارشی و کبد رنج می‌برید و درمانی برای آن نمی‌یابید؛ می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر مهدی احمدیان، فوق تخصص بیماری‌های گوارشی و کبد، واقع در اصفهان، خیابان طیب، بعد از پمپ بنزین، طبقه دوم داروخانه دکتر تاجی تحت درمان قرار گرفته و از طریق مشاوره با ایشان بهترین روش درمانی برایتان انتخاب گردد. لازم به ذکر است که خدمات مربوط به درمان رفلاکس معده، کبد چرب، خونریزی دستگاه گوارش و کولیت توسط دکتر مهدی احمدیان به بیماران گرامی ارائه داده می‌شود.

 

بهترین مرکز بلفاروپلاستی

چه قدر این پست مفید بوده؟

برای رای بر روی ستاره ها کلیک کنید!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 28

اولین نفر جهت رای باشید!

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed