تشخیص سرطان پانکراس یا لوزالمعده چگونه صورت می‌گیرد؟

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
تشخیص سرطان پانکراس یا لوزالمعده چگونه صورت می‌گیرد؟, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

در مقاله قبلی ما درباره اینکه سرطان پانکراس چیست، علل و عوارض این بیماری حرف زدیم. در این مقاله میخواهیم درباره پیشگیری و تشخیص سرطان پانکراس حرف بزنیم با ما همراه باشید. دکتر مهدی احمدیان، فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد در اصفهان مفتخر است که خدمات مربوط به درمان بیماری‌های گوارشی را به بیماران گرامی ارائه می‌دهد.

پیشگیری از سرطان پانکراس یا لوزالمعده

با رعایت موارد زیر می‌توانید خطر سرطان پانکراس را کاهش دهید:

  • ترک سیگار. اگر سیگاری هستید، سعی کنید سیگار را ترک کنید. در مورد راهکارهایی که به شما در ترک سیگار کمک می‌کنند، مانند گروه‌های حمایت‌گر، داروها و درمان جایگزین نیکوتین با پزشک‌تان صحبت کنید. اگر سیگاری نیستید، سیگار کشیدن را شروع نکنید.
  • حفظ وزن سالم. اگر وزن سالم دارید، سعی کنید آن را حفظ کنید. اگر نیاز دارید به اینکه وزن‌تان را کاهش دهید، هدف‌تان این باشد که وزن‌تان را به طور آهسته و بی‌وقفه- ۱ تا ۲ پوند (۰.۵ تا ۱ کیلوگرم) در هفته- کاهش دهید. ترکیب کردن ورزش روزانه با یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، میوه‌جات و بخش کوچک‌تری از غلات کامل به  شما در کاهش وزن کمک می‌کند.
  • انتخاب رژیم غذایی سالم. یک رژیم غذایی سرشار از میوه‌جات و سبزیجات رنگارنگ و غلات کامل می‌تواند به شما در کاهش خطر سرطان کمک کند.

در صورتی که سابقه خانوادگی سرطان پانکراس دارید، با یک مشاور ژنتیک مشورت کنید. او می‌تواند سابقه سلامتی خانواده‌تان را در حضور شما بررسی کرده و مشخص کند که آیا ممکن است تست ژنتیک برای تشخیص خطر سرطان پانکراس یا سرطان‌های دیگر در شما موثر باشد یا خیر.

تشخیص سرطان پانکراس یا لوزالمعده چگونه صورت می‌گیرد؟, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

تشخیص سرطان پانکراس

اگر پزشک به سرطان پانکراس مشکوک شود، ممکن است برای رد یا تشخیص سرطان پانکراس انجام دادن یک یا چند تست زیر را به شما توصیه کند:

  • تست‌های تصویربرداری که از اندام‌های داخلی تصویر تهیه می‌کنند. این تست‌ها به پزشکان کمک می‌کنند تا اندام‌های داخلی بیمار از جمله پانکراس را مشاهده کنند. تکنیک‌های مورد استفاده برای تشخیص سرطان پانکراس شامل سونوگرافی، اسکن برش‌نگاری رایانه‌ای (CT) یا سی‌تی‌ اسکن، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، و گاهی اسکن‌های برش‌نگاری با گسیل پوزیترون (PET) می‌شوند.
  • استفاده از یک اسکوپ برای تهیه تصاویر سونوگرافی از پانکراس. در اولتراسوند اندوسکوپی (EUS) از یک دستگاه فراصوت برای تهیه تصاویر سونوگرافی از پانکراس از داخل شکم استفاده می‌شود. این دستگاه در داخل یک لوله نازک و انعطاف‌پذیر (اندوسکوپ) قرار داده شده و وارد مری و از آنجا وارد معده می‌شود تا تصاویری را تهیه کند.
  • نمونه‌برداری از یک بافت برای آزمایش (بیوپسی). بیوپسی، روشی است برای برداشتن نمونه کوچکی از بافت برای آزمایش در زیر میکروسکوپ. اغلب اوقات این بافت در طول EUS با عبور دادن ابزارهای خاصی از درون اندوسکوپ گردآوری می‌شود. کمتر پیش می‌آید که یک نمونه از بافت با قرار دادن سوزنی در داخل پوست و وارد کردن آن به پانکراس (آسپیراسیون سوزنی) گردآوری شود.
  • تست خون. ممکن است پزشک از شما تست خون بگیرد تا پروتئین‌های خاصِ (نشانگرهای تومور) تولید شده توسط سلول‌های سرطان پانکراس را بررسی کند. تست نشانگرِ توموری که در سرطان پانکراس مورد استفاده قرار می‌گیرد، CA19-9 نامیده می‌شود. این تست ممکن است به درک چگونگی پاسخ دهی سرطان به درمان کمک کند. اما این تست همیشه قابل اعتماد نیست زیرا بعضی از افراد مبتلا به سرطان پانکراس سطوح CA19-9 بالا ندارند، که این موجب می‌شود این تست سودمندیِ کمتری داشته باشد.

در صورتی که پزشک تشخیص سرطان پانکراس را تایید کند، سعی می‌کند میزان پیشرفت (مرحله) سرطان را تعیین کند. پزشک با استفاده از اطلاعات به دست آمده از تست‌های مرحله‌بندی، مرحله سرطان پانکراس را تعیین می‌کند که به شناسایی مفیدترین درمانها برای بیمار کمک می‌کند.

مراحل سرطان پانکراس با استفاده از اعداد رومی که از ۰ تا 4 (0 – IV) متغیر است، نشان داده می‌شوند. پایین‌ترین مرحله نشان می‌دهد که سرطان به پانکراس محدود می‌شود. تا مرحله 4 که سرطان به سایر بخش‌های بدن گسترش یافته است.

سیستم مرحله‌بندی سرطان همچنان تکامل می‌یابد و همچنانکه پزشکان در تشخیص و درمان سرطان پیشرفت می‌کنند، این سیستم نیز پیچیده‌تر می‌شود. تعلل نکنید و از پزشک‌تان در مورد تجربه‌ی او در تشخیص سرطان پانکراس سوال کنید. اگر هر گونه شک و تردیدی دارید، نظر پزشک دیگری را نیز جویا شوید.

حرف آخر

در صورتی که شما یا یکی از نزدیکانتان از مشکلات گوارشی و کبد رنج می‌برید و درمانی برای آن نمی‌یابید؛ می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر مهدی احمدیان، فوق تخصص بیماری‌های گوارشی و کبد، واقع در اصفهان، خیابان طیب، بعد از پمپ بنزین، طبقه دوم داروخانه دکتر تاجی تحت درمان قرار گرفته و از طریق مشاوره با ایشان بهترین روش درمانی برایتان انتخاب گردد. لازم به ذکر است که خدمات مربوط به درمان رفلاکس معده، کبد چرب، خونریزی دستگاه گوارش و کولیت توسط دکتر مهدی احمدیان به بیماران گرامی ارائه داده می‌شود.

منبع مقاله: mayoclinic

چه قدر این پست مفید بوده؟

برای رای بر روی ستاره ها کلیک کنید!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 18

اولین نفر جهت رای باشید!

Tags: , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست