همه آنچه که باید درباره چگونگی درمان سرطان پانکراس یا لوزالمعده بدانید.

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
درمان سرطان پانکراس | درمان سرطان معده | دکتر مهدی احمدیان
بهترین مرکز بلفاروپلاستی

ما در دو مقاله دیگر به دو موضوع “سرطان پانکراس چیست؟” و تشخیص سرطان پانکراس پرداختیم. در این مقاله قصد داریم به درمان سرطان پانکراس بپردازیم. درمان سرطان پانکراس به عواملی همچون سن بیمار، سلامت عمومی، سایز غده سرطانی و میزان پیشروی آن بستگی دارد. با توجه به این عوامل پزشک تصمیم می‌گیرد که بیمار چه نوع درمانی را دریافت کند.

درمان سرطان پانکراس چگونه انجام می‌شود؟

درمان سرطان پانکراس بستگی به مرحله و مکان سرطان و همچنین سلامت عمومی و اولویت‌های شخصی بیمار دارد. برای اکثر افراد، اولین هدف از درمان سرطان پانکراس، از بین بردن سرطان در صورت امکان است. وقتی چنین گزینه‌ای میسر نباشد، ممکن است تمرکز بر بهبود کیفیت زندگی و جلوگیری از پیشرفت سرطان یا آسیبِ بیشتر باشد.

ممکن است درمان شامل جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی یا ترکیبی از اینها شود. در صورتی که سرطان پانکراس پیشرفت کند و احتمالا این درمان‌ها تاثیری نداشته باشند، پزشک برای اینکه تا حدِ ممکن باعث راحتیِ بیمار شود، بر کاهش علائم و نشانه‌ها (مراقبت تسکینی) تمرکز خواهد کرد.

درمان سرطان پانکراس با جراحی

عمل‌های جراحی که برای افراد مبتلا به سرطان پانکراس مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل این موارد می‌شوند:

  • جراحی برای تومورهای موجود در بخش فوقانی پانکراس. اگر سرطان بیمار در بخش فوقانی پانکراس باشد، ممکن است جراح یک عمل جراحی موسوم به روش ویپل (پانکراتیکودئودنوستومی) را مد نظر قرار دهد. روش ویپل، یک جراحی دشوار از لحاظ تکنیکی است که برای برداشتن بخش فوقانی پانکراس، یعنی اولین بخش روده کوچک (روده اثنی عشر)، کیسه صفرا، بخشی از مجاری صفراوی و نزدیک غدد لنفاوی انجام می‌شود. در بعضی مواقع، ممکن است بخشی از معده و روده بزرگ نیز از طریق جراحی برداشته شود. جراح بقیه بخش‌های پانکراس، معده و روده کوچک را برای اینکه بیمار بتواند غذا را هضم کند، مجددا متصل می‌کند.
  • جراحی برای تومورهای موجود در بدنه و انتهای پانکراس. جراحی برای برداشتن بخش سمت چپ (بدنه و انتهای) پانکراس، پانکراتکتومی نامیده می‌شود. ممکن است لازم باشد که جراح طحال بیمار را نیز بردارد.
  • جراحی برای برداشتن کل پانکراس. در بعضی از افراد، ممکن است لازم باشد که کل پانکراس برداشته شود. این نوع جراحی را پانکراتکتومی توتال می‌نامند. بیمار بدون داشتن پانکراس، تقریبا به طور طبیعی میتواند به زندگی‌اش ادامه دهد اما تا آخر عمر به انسولین و جایگزینیِ آنزیم نیاز دارد.
  • جراحی برای برداشتن تومورهای تاثیرگذار بر عروق خونی مجاور. بسیاری از افراد مبتلا به سرطان پانکراس پیشرفته در صورتی که تومورهایشان عروق خونی مجاور را درگیر کرده باشد، به عنوان افرادِ واجد شرایط برای جراحی ویپل یا سایر جراحی‌های پانکراس در نظر گرفته نمی‌شوند. ممکن است جراحان در مراکز پزشکی کاملا تخصصی و مجرب، عمل‌های جراحی پانکراسی را انجام دهند که شاملِ برداشتن و بازسازی عروق خونیِ بیمار شوند.

تک تک این روش‌های جراحی با خطر خونریزی و عفونت همراهند. در صورتی که پس از جراحی، معده‌ی بعضی از افراد در تخلیه مشکل داشته باشد (تاخیر در تخلیه معده)، دچار تهوع و استفراغ می‌شوند. بیمار بعد از هر یک از این روش‌های جراحی، باید انتظارِ دوره نقاهتِ طولانی‌مدت را داشته باشد. بیمار چندین روز را در بیمارستان و سپس چندین هفته را در منزل سپری خواهد کرد.

تحقیقات گسترده نشان می‌دهند که اگر جراحی سرطان پانکراس توسط جراحان کاملا مجرب در مراکزی انجام شود که بسیاری از این‌گونه عمل‌های جراحی را انجام می‌دهند، با عوارض جانبی کمتری همراه خواهد بود. تعلل نکنید و در مورد تجربه جراح و بیمارستان‌ در مورد جراحی سرطان پانکراس پرس و جو کنید. اگر هر گونه شک و تردیدی داشتید، نظر پزشک دیگری را نیز جویا شوید.

شیمی درمانی برای درمان سرطان پانکراس

 

شمی درمانی سرطان پانکراس | شیمی درمانی سرطان لوزالمعده

 

در شیمی درمانی از بعضی داروها برای کمک به از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. این داروها را می‌توان در رگ تزریق کرد یا به صورت خوراکی مصرف نمود. ممکن است بیمار از یک داروی شیمی درمانی یا ترکیبی از آنها استفاده کند.

شیمی درمانی را با پرتو درمانی نیز می‌توان ترکیب کرد (شیمی- پرتو درمانی). از شیمی- پرتو درمانی معمولا برای درمان سرطانی استفاده می‌شود که بجز پانکراس به سایر اندام‌های بدن منتشر نشده باشد. در مراکز پزشکی تخصصی، قبل از جراحی ممکن است از این ترکیب برای کمک به از بین بردن تومور استفاده شود. گاهی اوقات بعد از جراحی، ممکن است از این روش برای کاهش خطر عود سرطان پانکراس نیز استفاده شود. در افراد مبتلا به سرطان پانکراس پیشرفته و سرطانی که به سایر بخش‌های بدن منتشر شده است، ممکن است از شیمی درمانی برای کنترل پیشرفت سرطان، تسکین علائم و نشانه‌ها و افزایش عمر استفاده شود.

پرتو درمانی برای درمان سرطان پانکراس

پرتو درمانی از اشعه‌های پرانرژی مانند اشعه های ساخته شده از اشعه ایکس و پروتون برای تخریب سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. ممکن است قبل یا بعد از جراحی سرطان، انواع پرتو درمانی بر روی بیمار انجام شوند که اغلب به صورت ترکیبی با شیمی درمانی خواهند بود. یا در صورتی که سرطان را نتوان با جراحی درمان کرد، ممکن است پزشک ترکیبِ پرتو درمانی و شیمی درمانی را توصیه کند.

معمولا پرتو درمانی با استفاده از دستگاهی انجام می‌شود که در اطراف بیمار حرکت کرده و پرتو را مستقیما به نقاط مشخص روی بدن او هدایت می‌کند (پرتوافکنی اشعه خارجی). در مراکز پزشکی تخصصی، ممکن است پرتو درمانی طی جراحی نیز انجام شود (پرتوافکنی حین جراحی).

پرتو درمانی سنتی از اشعه ایکس برای درمان سرطان استفاده می‌کند، اما نوع جدیدتری از پرتو درمانی با استفاده از پروتون در برخی مراکز پزشکی در دسترس است. در موقعیت‌های خاص می‌توان از پروتون‌درمانی برای درمان سرطان پانکراس استفاده کرد که این روش می‌تواند عوارض جانبی کمتری در مقایسه با پرتو درمانی استاندارد داشته باشد.

کارآزمایی بالینی برای درمان سرطان پانکراس

کارآزمایی‌های بالینی، مطالعاتی برای تست کردن درمان‌های جدید همچون سیستمیک‌تراپی و روش‌های جدید جراحی یا پرتو درمانی هستند. اگر اثبات شود که درمانِ مورد مطالعه امن‌تر و موثرتر از درمان‌های فعلی است، آن درمان می‌تواند به استاندارد مراقبتیِ جدید تبدیل شود.

ممکن است کارآزمایی‌های بالینی برای سرطان پانکراس این شانس را برای بیمار فراهم کنند که درمانِ مورد نظر، داروهای شیمی درمانی، واکسن‌ها یا روش‌های ایمنی‌درمانی را امتحان کند.

کارآزمایی‌های بالینی نمی‌توانند درمان را تضمین کنند و ممکن است عوارض جانبی شدید یا غیر منتظره‌ای داشته باشند. از سوی دیگر، کارآزمایی‌های بالینی سرطان به دقت مورد بررسی و کنترل قرار می‌گیرند تا اطمینان حاصل شود که تا حد ممکن به صورت امن انجام می‌شوند، و دسترسی به درمان‌هایی که در غیر این صورت برای بیمار فراهم نخواهند بود را امکان پذیر می‌سازند. با پزشک‌تان صحبت کنید تا متوجه شوید کدام کارآزمایی‌های بالینی ممکن است برای شما مناسب باشند.

مراقبت حمایتی (تسکینی) برای درمان سرطان پانکراس

 

مراقبت حمایتی سرطان پانکراس | فوق تخصص گوارش در اصفهان

 

مراقبت تسکینی، مراقبت پزشکیِ تخصصی است که بر تسکین درد و سایر علائم یک بیماریِ پیشرفته تمرکز می‌کند. مراقبت تسکینی، مانند مراقبت آسایشگاهی یا مراقبت پایان زندگی نیست. مراقبت تسکینی توسط تیم‌هایی از پزشکان، پرستاران، مددکاران اجتماعی و سایر متخصصانِ تعلیم‌دیده انجام می‌شود. هدف این تیم‌ها، بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان و خانواده‌هایشان است.

متخصصان مراقبت تسکینی با بیمار، خانواده و پزشکان دیگرِ او کار می‌کنند تا یک لایه حمایتیِ بیشتر که مکملِ مراقبت پزشکیِ در حال انجام برای بیمار است را ایجاد کنند. اغلب از این روش در هنگام انجام درمان‌های تهاجمی مانند جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی استفاده می‌شود.

در صورتی که از مراقبت تسکینی همراه با سایر درمان‌های مناسب- حتی بلافاصله پس از تشخیص- استفاده شود، ممکن است افراد مبتلا به سرطان احساس بهتر و عمر طولانی‌تری داشته باشند.

تشخیص و درمان سرطان پانکراس در اصفهان

در صورتی که شما یا یکی از نزدیکانتان از مشکلات گوارشی و کبد رنج می‌برید و درمانی برای آن نمی‌یابید؛ می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر مهدی احمدیان، فوق تخصص بیماری‌های گوارشی و کبد، واقع در اصفهان، خیابان طیب، بعد از پمپ بنزین، طبقه دوم داروخانه دکتر تاجی تحت درمان قرار گرفته و از طریق مشاوره با ایشان بهترین روش درمانی برایتان انتخاب گردد. لازم به ذکر است که خدمات مربوط به درمان رفلاکس معده، کبد چرب، خونریزی دستگاه گوارش و کولیت توسط دکتر مهدی احمدیان به بیماران گرامی ارائه داده می‌شود.

بهترین مرکز بلفاروپلاستی

چه قدر این پست مفید بوده؟

برای رای بر روی ستاره ها کلیک کنید!

Average rating 3.6 / 5. Vote count: 41

اولین نفر جهت رای باشید!

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed