هر آنچه که باید در مورد بیماری سرطان پانکراس یا لوزالمعده بدانید

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
هر آنچه که باید در مورد بیماری سرطان پانکراس یا لوزالمعده بدانید, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

سرطان پانکراس بافت‌های پانکراس (لوزالمعده) – اندامی در شکم که در پشت قسمت تحتانی معده قرار دارد- را درگیر می‌کند. پانکراس آنزیم‌هایی را آزاد می‌کند که به هضم کمک کرده و هورمون‌هایی را تولید می‌کند که قند خون را کنترل می‌کنند. دکتر مهدی احمدیان، فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد در اصفهان مفتخر است که خدمات مربوط به درمان بیماری‌های گوارشی را به بیماران گرامی ارائه می‌دهد. در این مقاله میخواهیم در مورد این موضوع که سرطان پانکراس چیست ؟ و چه علائمی دارد، توضیح دهیم. لطفا با مطالعه مقاله تا انتها همراه ما باشید.

در پانکراس چند نوع غده می‌توانند رشد کنند که شامل تومورهای سرطانی و غیر سرطانی می‌شوند. شایع‌ترین نوع سرطان که در پانکراس شکل می‌گیرد، در سلول‌هایی آغاز می‌شود که پوشش‌دهنده‌ی مجراهایی هستند که آنزیم‌های گوارشی را به خارج از پانکراس منتقل می‌کنند (آدنوکارسینوم پانکراس داکتال).

سرطان پانکراس به ندرت در مراحل اولیه، یعنی هنگامی که کاملا قابل درمان است، تشخیص داده می‌شود. به همین دلیل است که تا بعد از درگیر شدنِ اندام‌های دیگر، اغلب بدون علامت است. گزینه‌های درمانی سرطان پانکراس بر مبنای میزان پیشرفت سرطان انتخاب می‌شوند. ممکن است این گزینه‌ها شامل جراحی، شیمی درمانی، پرتو درمانی یا ترکیبی از اینها شوند.

علائم سرطان پانکراس چیست ؟

علائم و نشانه‌های سرطان پانکراس تا زمان پیشرفتِ بیماری بروز نمی‌کنند. ممکن است این علائم شامل موارد زیر شوند:

 • درد شکم که به سمت پشت منتشر می‌شود.
 • بی‌اشتهایی یا کاهش وزن ناخواسته.
 • زرد شدن پوست و سفید شدن چشم‌ها (یرقان).
 • مدفوع به رنگ روشن.
 • ادرار به رنگ تیره.
 • خارش پوست.
 • تشخیص جدید دیابت یا دیابتِ موجود که کنترلش دشوارتر شود.
 • لخته خون.
 • خستگی.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت مشاهده هر یک از علائمِ بدون توجیهی که باعث نگرانی‌تان شده است، به پزشک مراجعه کنید. شرایط بسیارِ دیگری نیز می‌توانند باعث بروز این علائم و نشانه‌ها شوند، پس ممکن است پزشک این شرایط و همچنین احتمال سرطان پانکراس را مورد بررسی قرار دهد.

علل سرطان پانکراس چیست ؟

علت سرطان پانکراس مشخص نیست. پزشکان چند عامل را شناسایی کرده‌اند که ممکن است خطر این نوع سرطان را افزایش دهند، مانند سیگار کشیدن و داشتن جهش‌های ژنی ارثی خاص.

هر آنچه که باید در مورد بیماری سرطان پانکراس یا لوزالمعده بدانید, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی
TAIL: دم – BODY: تنه – HEAD: سر – common bile duct: مجرای صفراوی مشترک – ِDuodenum: دوازدهه – gallbladder: کیسه صفرا – Pancreatic duct: مجرای پانکراسی

آشنایی با پانکراس

پانکراس حدودا ۶ اینچ (۱۵ سانتی‌متر) طول دارد و ارگانی شبیه به یک گلابی است که روی پهلویش قرار گرفته است. پانکراس، هورمون‌هایی از جمله انسولین را آزاد (ترشح) می‌کند که به بدن کمک می‌کنند تا قند موجود در مواد غذایی که وارد بدن می‌شوند را پردازش کنند. همچنین مایعات هضم‌کننده‌ای را تولید می‌کند که به بدن در هضم غذا و جذب مواد غذایی کمک می‌کنند.

چگونگی شکل‌گیری سرطان پانکراس

سرطان پانکراس هنگامی رخ می‌دهد که سلول‌های پانکراس از نظر DNA دچار تغییر (جهش) شوند. DNA یک سلول حاوی دستورالعمل‌هایی است که به یک سلول می‌گویند چه کاری انجام دهد. این جهش‌ها به سلول‌ها می‌گویند که به طور غیر قابل کنترل رشد کنند و پس از مردنِ سلول‌های طبیعی همچنان سلول‌های جهش یافته به زندگی ادامه دهند. این تولید سلول‌های انبوه می‌توانند باعث تشکیل تومور شوند. اگر سلول‌های سرطانی پانکراس درمان نشوند، می‌توانند به اندام‌ها و عروق خونی مجاور و همچنین به بخش‌های دوردست بدن منتشر شوند.

اکثر موارد سرطان پانکراس در سلول‌هایی آغاز می‌شوند که مجراهای پانکراس را می‌پوشانند. این نوع سرطان، آدنوکارسینوم پانکراس داکتال یا سرطان برون‌ریز پانکراس نامیده می‌شود. کمتر پیش می‌آید که سرطان بتواند در سلول‌های هورمون‌ساز یا سلول‌های نورواندوکرین پانکراس ایجاد شود. این انواع سرطان، تومورهای نورواندوکرین پانکراس، تومورهای سلول‌های جزیره‌ای، یا سرطان درون‌ریز پانکراس نامیده می‌شوند.

عوامل خطر موثر در ابتلا به سرطان پانکراس چیست ؟

عواملی که ممکن است خطر ابتلای شما به سرطان پانکراس را افزایش دهند، شامل این موارد می‌شوند:

 • سیگار کشیدن
 • دیابت
 • التهاب مزمن پانکراس (پانکراتیت)
 • سابقه خانوادگی سندرم‌های ژنتیکی که می‌توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند، از جمله جهش ژن BRCA2، سندرم لینچ و سندرم ملانومای متعدد غیر معمول خانوادگی (FAMMM)
 • سابقه خانوادگی سرطان پانکراس
 • چاقی
 • سن بالاتر، مانند اکثر افرادی که پس از ۶۵ سالگی این عارضه در آنها تشخیص داده می‌شود

یک مطالعه گسترده نشان داد که ترکیب سیگار کشیدن، دیابت طولانی‌مدت، و رژیم غذاییِ ضعیف به تنهایی- علاوه بر خطرِ هر یک از این عوامل- سرطان پانکراس را افزایش می‌دهد.

عوارض سرطان پانکراس چیست ؟

تا به اینجای مقاله در مورد اینکه سرطان پانکراس چیست و علل آن حرف زدیم. در این بخش در مورد عوارض این بیماری حرف خواهیم زد. سرطان پانکراس همزمان با پیشرفت ممکن است چنین عوارضی را ایجاد کند:

 • کاهش وزن. عوامل متعددی می‌توانند موجب کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان پانکراس شوند. ممکن است کاهش وزن هنگامی روی دهد که سرطان، انرژی بدن را مصرف می‌کند. تهوع و استفراغی که بر اثر درمان‌های سرطان اتفاق می‌افتند یا فشاری که تومور به معده وارد می‌کند، ممکن است خوردن را دشوار کند. یا ممکن است بدن در پردازش مواد غذایی موجود در غذا مشکل داشته باشد چون پانکراس دیگر مایعات کافی برای هضم غذا را تولید نمی‌کند.
 • یرقان. سرطان پانکراس که مجرای صفراوی کبد را مسدود می‌کند، می‌تواند موجب یرقان شود. علائم و نشانه‌ها شامل زردی پوست و چشم‌ها، تیره شدن رنگ ادرار، و رنگ‌پریدگی مدفوع شوند. معمولا یرقان بدون درد شکمی اتفاق می‌افتد.
هر آنچه که باید در مورد بیماری سرطان پانکراس یا لوزالمعده بدانید, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

ممکن است پزشک توصیه کند که بیمار یک لوله پلاستیکی یا فلزی (استنت) در داخل لوله صفراوی قرار دهد تا آن را باز نگه دارد. این کار با کمک روشی موسوم به تصویربرداری با جهت مخالف از مجاری صفراوی و پانکراس توسط اندوسکوپی (ERCP) انجام می‌شود. در طول ERCP، یک اندوسکوپ وارد گلو می‌شود، از معده عبور می‌کند و واردِ بخش فوقانی روده کوچک می‌شود. سپس رنگی از داخل یک لوله تو خالی کوچک (سوند) که از اندوسکوپ بیرون می‌آید، به داخل مجاری پانکراس و صفراوی تزریق می‌شود. در نهایت، تصاویری از مجاری گرفته می‌شوند. 

سایر عوارض سرطان پانکراس

 • درد. ممکن است توموری که در حال رشد است بر روی عصب‌های شکم فشار وارد کند و دردی را ایجاد کند که می‌تواند شدید شود. داروهای مسکن می‌توانند به بیمار کمک کنند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشد. درمان‌هایی همچون پرتو درمانی و شیمی درمانی ممکن است به کند کردن رشد تومور و تا حدی تسکین دادن درد کمک کنند.

در برخی موارد، ممکن است پزشک روشی را برای تزریق الکل به داخل عصب‌هایی که درد شکم را کنترل می‌کنند توصیه کند (انسداد شبکه سلیاک). این روش، از انتقال سیگنال‌های درد از طریق عصب‌ها به مغز جلوگیری می‌کند.

 • انسداد روده. سرطان پانکراس که بر روی بخش ابتدایی روده کوچک (روده اثنی عشر) ایجاد می‌شود یا فشار وارد می‌کند، می‌تواند راه عبور جریان غذای هضم شده از معده به سمت روده کوچک را مسدود کند.

ممکن است پزشک توصیه کند که لوله‌ای (استنت) در روده کوچکِ بیمار قرار داده شود تا آن را باز نگه دارد. در بعضی مواقع، ممکن است این روش به انجام جراحی برای قرار دادن یک لوله تغذیه‌ای موقتی یا متصل کردن معده به یک نقطه‌ی پایین‌تر در روده کوچک که توسط سرطان مسدود نشده است، کمک کنند.

ما در این مقاله در مورد اینکه سرطان پانکراس چیست و چه علائمی دارد حرف زدیم. در پست بعدی در مورد تشخیص و درمان این بیماری بیشتر حرف خواهیم زد. با ما همراه باشید

حرف آخر

در صورتی که شما یا یکی از نزدیکانتان از مشکلات گوارشی و کبد رنج می‌برید و درمانی برای آن نمی‌یابید؛ می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر مهدی احمدیان، فوق تخصص بیماری‌های گوارشی و کبد، واقع در اصفهان، خیابان طیب، بعد از پمپ بنزین، طبقه دوم داروخانه دکتر تاجی تحت درمان قرار گرفته و از طریق مشاوره با ایشان بهترین روش درمانی برایتان انتخاب گردد. لازم به ذکر است که خدمات مربوط به درمان رفلاکس معده، کبد چرب، خونریزی دستگاه گوارش و کولیت توسط دکتر مهدی احمدیان به بیماران گرامی ارائه داده می‌شود.

منبع مقاله: mayoclinic

چه قدر این پست مفید بوده؟

برای رای بر روی ستاره ها کلیک کنید!

Average rating 3.7 / 5. Vote count: 35

اولین نفر جهت رای باشید!

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست