زخم معده : علائم مشخص کننده و نکات پیشگیری

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
زخم معده : علائم مشخص کننده و نکات پیشگیری, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

زخم معده زخم های بازی هستند که در معده و داخل قسمت بالای روده کوچک شما به تدریج شکل می گیرند. مهم ترین علامت زخم معده درد معده است. زخم معده شامل دو بخش می شود.

زخم معده که درون معده شکل می گیرد.

زخم دوازده که داخل قسمت بالای روده کوچک(دوازده) شکل می گیرد.

شایع ترین علت بیماری زخم معده ابتلا به باکتری هیلکوباکتر پیلوری (یا به اختصار ه.پیلوری) و استفاده بلند مدت از ضد التهاب غیر استروئیدی است. (NSAID) مانند : بروفن و ناپروکسن است. استرس و غذا های تند باعث زخم معده نمی شوند . اما می توانند علائم را بدتر کنند.

ما در کلینیک دکتر مهدی احمدیان فوق تخصص گوارش و کبد بهترین خدمات را به شما ارائه می دهیم. شما می توانید با ما در ارتباط باشید یا از سامانه نوبت گیری آنلاین استفاده کنید

علائم

1 – درد سوزاننده معده

2- احساس پری معده

3 – درد قلب

4 – عدم تحمل غذا های چرب

5 – حالت تهوع

شایع ترین علامت زخم معده درد معده است. این درد معمولا با خوردن غذا هایی که سپری برای اسید معده می سازند آرام می شود؛ ولی هنوز ممکن هست این درد بازگردد. این درد ممکن است بین وعده های غذایی و آخر شب بیشتر شود. بیشتر مردم که دارای زخم معده هستند؛ علائمی از خود نشان نمی دهند. در موارد نادری، زخم معده ممکن است علائم متفاوت و شدید داشته باشد.

1 – بالا آوردن یا بالا آوردن خون (که ممکن است قرمز یا سیاه دیده شود.)

2 – لخته های قرمز در مدفوع یا مدفوع سیاه

3 – تنگی نفس

4 – احساس ضعف و بی حالی

5 – حالت تهوع یا استفراغ

6 – کاهش وزن بی دلیل

7 – تغییر در اشتها

چه زمانی به دکتر مراجعه شود.

به دکتر مراجعه کنید اگر از علائم شدید بالا رنج می برید. همچنین اگر شما درد را به دارو های ضد اسید تسکین می دهید ولی باز هم درد ها باز می گردند؛ به دکتر مراجعه کنید.

دلایل ابتلا

زخم معده زمانی تشکیل می شود که اسید معده راه خود را به لایه های نازک معده یا روده باریک باز کند. لوله گوارش شما با لایه های موکوزی پوشیده شده که از لوله گوارش شما محافظت می کند. اگر به هر دلیلی اسید افزایش پیدا کند یا میزان موکوز کاهش احتمال زخم معده بالا می رود. از شایع ترین دلیل ها میشود به موارد زیر اشاره کرد.

دلیل باکتریایی

هلیکوباکتر پیلوری به طور معمول در لایه ی موکوزی زندگی می کند و اثر مضری برای بدن ندارد ولی می تواند موجب التهابی شود که در نهایت باعث زخم معده می شود.

استفاده مکرر از مسکن ها

استفاده از آسپرین و همینطور دارو های بدون نسخه و به خصوص دارو های ضد التهاب غیر استیروئیدی(یا به اختصار NSAID) که می تواند معده و روده باریک شما را تحریک یا ملتهب کند. از این مسکن ها می توان به بروفن، ناپروکسن، کتوپروفن و غیره اشاره کرد. استامینوفن جزو دارو های NSAID قرار ندارد.

دارو های دیگر

مصرف دارو های دیگر کنار NSAID ها مانند : استروئید ها، ضد انعقاد خون، دوز های پایین از آسپرین یا دارو های مهار کننده های انتخابی جذب مجدد سرتونین (یا به اختصار SSRI)، آلندرونات شانس ابتلا به زخم معده را به شدت افزایش می دهند.

ریسک فاکتور ها

علاوه بر استفاده از گروه دارویی NSAID ها ریسک فاکتور ها می توان موارد زیر را نام برد.

استعمال دخانیات شانس ابتلا به زخم معده را در افراد مبتلا به باکتری هلیکوباکتر پیلوری افزایش می دهد.

نوشیدن مشروبات الکلی می توانند لایه های موکوزی رو تخریب کنند و تولید اسید را افزایش دهند.

خوردن غذا های تند

داشتن استرس ممتد

عوارض

اگر زخم معده را نادیده بگیرید عوارض زیر را دارد.

خون ریزی داخلی خون ریزی می تواند به آرومی اتفاق بیفتد که به کم خونی (آنمی) منجر می شود. یا خیلی شدید باشد که نیاز به بستری دارد. خون ریزی می تواند مدفوع یا استفراغ قرمز یا سیاه را منجر شود.

یک سوراخ در دیواره ی معده ی شما زخم معده یک سوراخ در دیواره ی معده ی شما ایجاد می کند یا روده ی باریک شما که به عفونت جدی حفره ی شکمی منجر می شود.

انسداد زخم معده می تواند مسیر ورود مواد غذایی به لوله گوارش شما رو بگیرد؛ که شما خیلی سریع احساس سیری می کنید؛ یا باعث استفراغ یا کاهش وزن می شود. که همینطور التهاب رو به همراه دارد. سرطان معده تحقیقات نشان داده که در افراد مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری شانس مبتلا شدن به سرطان معده افزایش میابد.

پیشگیری

شما می توانید با درمان های خانگی تا حدودی از زخم معده جلوگیری کنید اما موارد زیر هم میتواند کمک کند.

خودتون رو در معرض آلودگی ایمن کنید. متاسفانه، نحوه ی شیوع هیلکوباکتر پیلوری مشخص نیست. ولی بعضی مدارک نشان دادند که به صورت فرد به فرد یا به از طریق آب یا غذا منتقل میشه.

شما می توانید با  شستشوی ممتد دست ها و خوردن غذا های کامل پخته شده از هیلکوباکتر پیلوری جلوگیری کنید.

مسکن ها را با احتیاط مصرف کنید. اگر به صورت ممتد از مسکن ها استفاده کنید شانس ابتلا به زخم معده را به مراتب افزایش می دهید برای جلوگیری از این مشکل مسکن ها را با غذا مصرف کنید.

شما همینطور می توانید با دکتر خود مشورت کنید تا پایین ترین دوز ممکن را پیدا کنید. از نوشیدن مشروبات الکلی دوری کنید چون ترکیب این دو باهم شانس ابتلا را به صورت چشم گیری افزایش می دهد.

اگر شما لازم دارید از دارو های گروه های NSAID استفاده کنید در کنار آن از دارو های ضد اسید استفاده کنید. یک زیر گروه از دارو های NSAID به نام COX-2 ممکن است موارد ابتلا را کاهش دهند ولی شانس حمله قلبی را افزایش می دهند.

چه قدر این پست مفید بوده؟

برای رای بر روی ستاره ها کلیک کنید!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

اولین نفر جهت رای باشید!

Tags:

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست