بهترین مرکز کولونوسکوپی در اصفهان

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
بهترین مرکز کولونوسکوپی در اصفهان, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

کولونوسکوپی یکی از روش‌های تصویربرداری از داخل بدن است. با استفاده از این روش می‌توان فضای داخلی روده بزرگ یا همان کولون را مورد بررسی قرار داد. این عمل با استفاده از دستگاهی به نام کولونوسکوپ انجام می‌شود که یک لوله نرم و منعطف است. با وجودی که بیشتر افراد از انجام کولونوسکوپی می‌ترسند، اما انجام آن ساده است و سختی زیادی برای بیمار ندارد.

اگر مشتاق دریافت اطلاعات بیشتری درباره کولونوسکوپی و نحوه انجام آن هستید، تا انتهای این مقاله از وب سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان همراه ما باشید. شما می‌توانید برای درمان مشکلات گوارشی خود و دریافت مشاوره از دکتر احمدیان با شماره تلفن  09138949961 تماس گرفته و به آدرس اصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی مراجعه کنید.

کولونوسکوپی چیست؟

کولونوسکوپی نیز مانند آندوسکوپی یک روش نوین و علمی برای معاینه و مشاهده داخل بدن است. کولونوسکوپی برای روده بزرگ یا همان کولون طراحی شده و به کمک لوله خاصی انجام می‌شود. این لوله نرم و منعطف است و در قسمت ابتدایی آن یک دوربین قرار دارد. این لوله نرم به کمک پزشک وارد مقعد شده و از آنها به رکتوم راه می‌یابد. در نتیجه پزشک می‌تواند به درستی داخل روده را ملاحظه کرده و بیماری فرد را تشخیص دهد.

چرا باید کولونوسکوپی کنیم؟

دلایل انجام کولونوسکوپی متفاوت است. یکی از اساسی‌ترین دلایل انجام آن، غربالگری سرطان‌های رکتال و کولون است. این سرطان عموما به سرطان کولورکتال شناخته می‌شود. دلایل دیگری همچون دلایل زیر نیز باعث می‌شود تا پزشک این شیوه را برای شما تجویز کند. از جمله:

 • بررسی پولیپ‌های روده‌ای و آگاهی از وجود یا عدم وجود آن
 • بررسی وجود خون در مدفوع بیمار
 • بررسی منشا دردهای شکمی
 • بروز اسهال در فرد
 • وجود خلل در تست‌های عکس برداری از کولون روده فرد (یعنی اگر در مسیر عکس برداری از روده فرد مشکلی ایجاد شود، پزشک کولونوسکوپی را انتخاب می‌کند)
 • همچنین اگر مشتاق دریافت اطلاعات درباره آندوسکوپی هستید، مقاله همه چیز درباره آندوسکوپی از وب سایت دکتر امدیان را مطالعه کنید.

سرطان کولورکتال چیست؟

دستگاه گوارش، لوله‌ای بلند و بزرگ است که بخش اعظمی از اندام‌های داخلی بدن را شامل می‌شود. این لوله از مری شروع شده و به مقعد ختم می‌شود. روده بزرگ دقیقا از بخش انتهایی روده باریک تا مقعد وجود دارد. نام دیگر این اندام، کولون است. اگر سلول‌های این اندام سرطانی شوند و شروع به تکثیر بی‌رویه کنند، سرطان کولورکتال را سرطان روده بزرگ یا سرطان رکتوم ایجاد می‌شود.

این سرطان در بین مردان بیشتر شایع است. افرادی که سابقه خانوادگی برای ابتلا به پولیپ و یا سرطان روده داشتند، بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند. همچنین کسانی هم که به بیماری‌های التهابی روده نظیر کولیت اولسراتیو و بیماری کرون مبتلا باشند، شانس ابتلا به این بیماری در آنها افزایش می‌یابد.

هر چقدر فرد بیشتر مستعد ابتلا به این سرطان باشد، باید تعداد دفعات بیشتری کولونوسکوپی روی او انجام شود. گاهی هدف پزشک از انجام این روش این است که قبل از ایجاد سرطان، توده‌های پولیپی موجود در روده فرد را شناسایی کرده و آنها را از میان بردارد.

قبل از کولونوسکوپی چه کنیم؟

بهترین مرکز کولونوسکوپی در اصفهان, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

قبل از کولونوسکوپی فرد باید روده خود را تمیز نگه دارد. بنابراین میزان آب و مایعات مصرفی تا زمان این معاینه باید افزایش یابد. از چند روز قبل نیز باید مصرف برخی مواد غذایی به توصیه پزشک منع شود.

قبل از کولونوسکوپی منع دارویی وجود ندارد. اما برخی از داروها با کولونوسکوپی تداخل پیدا می‌کنند. این داروها عبارتند از:

 • داروهای رقیق کننده خون
 • آسپیرین
 • داروهای انسولین
 • داروهای آرتروز
 • مکمل‌های آهن

قبل از انجام این روش فشار خون، ریتم قلب و مقدار اکسیژن موجود در خون بیمار چک می‌شود. داروهای لازمه نیز از طریق تزریق وریدی به بیمار می‌رسد تا بیمار ریلکس کند. شدت درد نیز با این روش کاهش پیدا می‌کند.ممکن است بر اساس رفتار بیمار حین کولونوسکوپی پزشک مجبور شود از دوزهای بیشتری استفاده کند.

کولونوسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

این روش یک روش سرپایی است که می‌تواند در مطب، بیمارستان یا کلینیک انجام می‌پذیرد. زمان مورد نیاز برای آن نیز تقریبا نیم ساعت تا یک ساعت است. در حین این روش بیمار احساس می‌کند که نفخ شکم او زیاد شده و فشار خاصی در شکم حس می‌کند. با این وجود، با دوزهای تزریقاتی که پزشک برای بیمار استفاده می‌کند، این مشکلات به مرور حل خواهد شد.

برای انجام کولونوسکوپی بیمار روی تخت دراز می‌کشد. سپس پزشک دستگاه کولونوسکوپ را از طریق مقعد بیمار وارد رکتوم می‌کند. روده به کمک به اسکوپ پر از هوا می‌شود تا دستگاه بتواند به درستی تصویربرداری کند.

به صورت همزمان، دوربینی که در سر لوله کولونوسکوپ وجود دارد، تصویر را در نمایشگر به پزشک نمایش می‌دهد. پزشک تصاویر را بررسی کرده و ممکن است برای بررسی دقیق‌تر، این کار را چندین بار تکرار کند.

اگر پزشک حین این کار با پولیپ یا ضایعه‌ای رو به رو شود، نمونه برداری انجام می‌گیرد. سپس این بافت برای بررسی‌های بیشتر به لابراتوار ارجاع داده می‌شود. اگر چنانچه باکتری نیز دیده شود، کشت باکتری نیز انجام می‌پذیرد تا منشا عفونت تشخیص داده شود.

بعد از کولونوسکوپی چه کنیم؟

حتما روز انجام کولونوسکوپی فردی را همراه خود ببرید تا بعد از آن شما را همراهی کند. بعد از این روش شما احساس نفخ و کمی درد در شکم دارید که تا چند ساعت بعد از بین می‌رود. رژیم‌های غذایی نیز باید به طور عادی بعد از آن ادامه یابد.

اگر در این بین پولیپ‌ها برداشته شود، فرد از مقعد خونریزی خواهد داشت. این امر کاملا طبیعی است. پس جای نگرانی وجود ندارند. نتیجه نمونه برداری نیز ظرف چند روز حاضر خواهد شد.

انجام کولونوسکوپی توسط دکتر احمدیان

بهترین مرکز کولونوسکوپی در اصفهان, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

شما برای درمان مشکلات گوارشی خود می‌توانید به مطب دکتر مهدی احمدیان مراجعه کنید. دکتر مهدی احمدیان در سال 1351 در دهاقان متولد شد. وی در سال 95 با رتبه 2 کشوری در رشته فوق تخصص گوارش و کبد در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد و در سال 97 از این رشته با مدرک بورد فوق تخصص فارغ التحصیل شد.
همچنین در مقام کارشناس ارشد سازمان بیمه سلامت در سازمان خدمات درمانی کشور اشتغال دارد.

تخصص‌ها :
متخصص بیماری‌های داخلی
فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد وکیسه صفرا
آندوسکوپی و کولونوسکوپی
درمان چاقی از طریق کارگذاری بالن داخل معده
کارشناس ارشد سازمان بیمه سلامت کشور

افتخارات:

 1. گواهینامه مقاله نویسی علمی از نمایندگی دانشگاه سانفرانسیسکو امریکا در ایران
 2. لوح سپاس و افتخار از بیمار به علت نجات بیمار و درمان قطعی بیماری و پیگیری بیمار
 3. راه اندازی بخش آندوسکوپی در شهرستان فریدن و تقدیر و تشکر مسئولین شهرستان از خدمات چهار ساله دکتر احمدیان در منطقه محروم فریدن
 4. راه اندازی بخش فوق تخصصی آندوسکوپی بیمارستان 9 دی منظریه خمینی شهر و انجام اولین اندوسکوپی در بیمارستان
 5. پزشک نمونه درمانگاه ثامن الائمه

آدرس مطب: اصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی

روزهای شنبه – دوشنبه – چهارشنبه

عصرها از ساعت 2 عصر

جهت نوبت و هماهنگی وقت ویزیت با شماره موبایل 09138949961 تماس بگیرید.

چه قدر این پست مفید بوده؟

برای رای بر روی ستاره ها کلیک کنید!

Average rating 2.5 / 5. Vote count: 4

اولین نفر جهت رای باشید!

Tags: , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست