کبد چرب گرید 3 چیست و درمان آن در اصفهان

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
کبد چرب گرید 3 چیست و درمان آن در اصفهان, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

تجمع بیش از حد چربی در سلولهای بافت کبدی منجر به بروز بیماری کبد چرب می‌شود. کبد چرب بر اساس میزان چربی تجمع یافته در سلول‌ها دارای گریدهای مختلفی می‌باشد. گرید 1 و 2 گریدهای متعادلی هستند که با رعایت رژیم غذایی و تحرک کافی قابل درمان هستند. اما گرید 3 و 4 کبد چرب شرایط را وخیم‌تر می‌کنند. گرید 3 به فیبروز کبدی و گرید 4 به سیروز کبدی معروف هستند.

امروز در این مطلب از وب سایت دکتر مهدی احمدیان قصد داریم تا درباره بیماری کبد چرب و گرید 3  آن صحبت کنیم. اگر شما عزیزان نیست مشتاق کسب اطلاعات در این زمینه هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. همچنین شما می‌توانید برای درمان مشکلات گوارشی خود و دریافت مشاوره از دکتر احمدیان با شماره تلفن  09138949961 تماس گرفته و به آدرساصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی مراجعه کنید.

کبد چرب گرید 3

سلول‌های کبد در حالت عادی دارای مقداری چربی ذخیره شده در خود هستند. همانطور که می‌دانید، خون پس از جذب مواد غذایی در روده به کبد می‌رود تا گلوکز و چربی را در آن ذخیره کند. گلوکز به صورت گلیکوژن در کبد ذخیره می‌شود. اما حجم چربی ذخیره شده در چربی کمتر از قند یا همان گلوکز است. به همین دلیل افزایش مقدار این دو ماده غذایی در رژیم غذایی منجر به وخامت اوضاع سلول‌های کبدی می‌شود.

اگر میزان چربی که در سلول‌های کبدی اندوخته شده از 5 تا 10 درصد وزن بدن بیشتر شود، فرد مبتلا به کبد چرب است. کبد چرب بر اساس میزان این چربی‌ اندوخته شده به 4 گرید طبقه بندی می‌شود. گرید اول و دوم شرایطی هستند که چربی اندوخته شده در سلول‌ها با استفاده از رژیم غذایی و داروهای تجویزی متخصص تغذیه بهبود می‌یابد. گرید اول عموما بی علامت است. اما گرید دوم علائم و روش‌های تشخیصی خاص خود را دارد.

گرید 3 کبد چرب باعث التهاب کبد و بروز فیبروز کبدی می‌شود. این شرایط حالتی است که سلول‌های کبدی چربی بالایی دارند. در نتیجه در برخی از وظایف کبد اختلال ایجاد می‌شود. گرید 4 کبد چرب همان سیروز کبدی می‌باشد. در این شرایط اکثر سلول‌ها درگیر هستند و کبد نمی‌تواند انجام وظیفه کند. به همین دلیل بیمار باید در اولین فرصت پیوند کبد دریافت کند. در ادامه با گرید 3 کبد چرب بیشتر آشنا می‌شویم.

کبد چرب گرید 3 چیست و درمان آن در اصفهان, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

گرید 3 کبد چرب و علائم آن

گرید 3 کبد چرب نیاز به نظارت مستقیم متخصص گوارش دارد. این شرایط برای بیمار وخیم است. در این شرایط علائم بیماری به وضوح بروز می‌کند. دیواره کبد و بافت‌های آن در گرید 3 کبد چرب کاملا درگیر هستند. همچنین دیافراگم بیمار نیز مسدود می‌باشد.

حجم چربی ذخیره شده در کبد در گرید 3 بسیار بالاست. همچنین تنها بخشی از کبد درگیر این چربی نیست و تمام آن اشباع است. التهاب کبد نیز به همین دلیل ایجاد می‌شود. این التهاب منجر می‌شود تا دیگر اندام‌های داخلی بدن به کبد کمک کنند تا گردش خون در کبد متوقف نشود. اما گاهی کبد آنقدر ضعیف است که حتی نمی‌تواند به این کمک‌ها پاسخ دهد.

در این حالت شریان‌ها و عروق در حال تلاشند تا مواد مغذی را به بدن برسانند و سموم را دفع کنند. اینها وظیفه‌ی کبد است. اما بیماری به مرحله وخیم خود رسیده است و رنگ بیمار به زردی می‌رود. عبور از این گرید به سیروز کبدی یا گرید 4 منجر می‌شود.

علائم کبد چرب گرید 3 به شرح زیر می‌باشد:

 • رنگ زرد بیمار
 • مشهود شدن رگ‌های شکم از روی پوست
 • متورم شدن شکم
 • بی‌هوشی‌های ناگهانی
 • کما
 • احتیاج به دیالیز کلیه

این شرایط تنها به واسطه رژیم غذایی درمان نمی‌شود. افرادی که به گرید 3 کبد چرب مبتلا هستند باید حتما تحت نظر متخصص گوارش باشند و از التهاب  بیشتر کبد خود جلوگیری کنند. متخصص گوارش برای درمان این سطح از کبد چرب باید از مهارت و تجربه بسیار بالایی برخوردار باشد.

پیشنهاد ما به شما، مراجعه به دکتر مهدی احمدیان است. شما برای درمان مشکلات گوارشی خود می‌توانید به مطب دکتر مهدی احمدیان مراجعه کنید. به همین منظور می‌توانید برای درمان مشکلات گوارشی خود و دریافت مشاوره از دکتر احمدیان با شماره تلفن  09138949961 تماس گرفته و به آدرساصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی مراجعه کنید.

روش تشخیص کبد چرب گرید 3

در آزمایش چربی خون، دو عنوان AST و ALT مختص بیماری چربی کبد و سیروز کبدی هستند. اگر این دو مورد سطوح غیر طبیعی از چربی را اعلام کنند، فرد به گرید 3 و یا 4 کبد چرب مبتلا می‌باشد. همچنین در نتیجه‌ی آزمایش میزان آلبومین نیز بالاست. حجم پروترومبین خون نیز بیش از حد است. افزایش پروترومبین خون به دلیل عدم توانایی کبد در لخته سازی می‌باشد. شما با استفاده از این روش‌ها می‌توانید از وضعیت سلامت کبد خود مطمئن شوید. همین امروز سلامتی خود را با آزمایش خون بررسی کنید.

چطور به گرید 3 کبد چرب مبتلا نشوم؟

تحرک و مصرف مواد غذایی سالم از اصلی‌ترین مواردی است که سلامتی انسان را تضمین می‌کند. همچنین خواب کافی و مصرف به اندازه‌ی قند و چربی نیز در این ضمانت دخیل می‌باشد.

بیماری کبد چرب به دو نوع الکلی و غیر الکلی تقسیم می‌شود. بیماری کبد چرب الکلی اغلب در اثر مصرف بیش از حد الکل ایجاد می‌شود. همانطور که می‌دانید، حین مصرف الکل بیشترین اندامی که آسیب می‌بیند، کبد است. الکل به شدت در بروز بیماری کبد چرب الکلی موثر است.

اما در ایران نوع دیگری از بیماری کبد چرب به نام کبد چرب غیرالکلی نیز وجود دارد. این بیماری در اثر چاقی، دیابت، سوء تغذیه در فرد ایجاد می‌شود. در نتیجه بهترین راه برای عدم ابتلا به بیماری کبد چرب، افزایش فعالیت است. شما باید بین خواب، فعالیت و خوراک خود تعادل برقرار کنید. در این صورت سوخت و ساز بدنتان به تعادل می‌رسد و چربی خون شما نرمال خواهد ماند.

کبد چرب گرید 3 چیست و درمان آن در اصفهان, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

درمان گرید 3 کبد چرب و فیبروز کبدی توسط دکتر احمدیان

شما برای درمان مشکلات گوارشی خود می‌توانید به مطب دکتر مهدی احمدیان مراجعه کنید. دکتر مهدی احمدیان در سال 1351 در دهاقان متولد شد. وی در سال 95 با رتبه 2 کشوری در رشته فوق تخصص گوارش و کبد در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد و در سال 97 از این رشته با مدرک بورد فوق تخصص فارغ التحصیل شد.
همچنین در مقام کارشناس ارشد سازمان بیمه سلامت در سازمان خدمات درمانی کشور اشتغال دارد.

تخصص‌ها :
متخصص بیماری‌های داخلی
فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد وکیسه صفرا
آندوسکوپی و کولونوسکوپی
درمان چاقی از طریق کارگذاری بالن داخل معده
کارشناس ارشد سازمان بیمه سلامت کشور

افتخارات:

 1. گواهینامه مقاله نویسی علمی از نمایندگی دانشگاه سانفرانسیسکو امریکا در ایران
 2. لوح سپاس و افتخار از بیمار به علت نجات بیمار و درمان قطعی بیماری و پیگیری بیمار
 3. راه اندازی بخش آندوسکوپی در شهرستان فریدن و تقدیر و تشکر مسئولین شهرستان از خدمات چهار ساله دکتر احمدیان در منطقه محروم فریدن
 4. راه اندازی بخش فوق تخصصی آندوسکوپی بیمارستان 9 دی منظریه خمینی شهر و انجام اولین اندوسکوپی در بیمارستان
 5. پزشک نمونه درمانگاه ثامن الائمه

آدرس مطب: اصفهان – خیابان طیب – جنب پمپ بنزین – طبقه دوم داروخانه شبانه روزی دکتر تاجی

روزهای شنبه – دوشنبه – چهارشنبه

عصرها از ساعت 2 عصر

جهت نوبت و هماهنگی وقت ویزیت با شماره موبایل 09138949961 تماس بگیرید.

چه قدر این پست مفید بوده؟

برای رای بر روی ستاره ها کلیک کنید!

Average rating 3 / 5. Vote count: 61

اولین نفر جهت رای باشید!

Tags: , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست