نقش کبد در سلامتی بدن چیست؟

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
نقش کبد در سلامتی بدن چیست؟, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

اگر به این فکر هستید که بدنی سالم و طول عمری بالا داشته باشید، باید به نقش کبد و سلامت آن اهمیت ویژه ای دهید. کبد که به عنوان اندام همه کاره شناخته می شود از جمله اعضای فعال بدن به شمار می آید که حیات شما به وجود آن وابسته است. کبد به عنوان بزرگ ترین و حساس ترین اندام حیاتی بدن این وظیفه را برعهده دارد تا تمامی مواد غذایی و نوشیدنی هایی را که بدن دریافت می کند تصفیه نماید. اگر کبد نتواند در دفع سموم بدن عملکرد خوبی داشته باشد، علائم مختلفی از آن ظاهر خواهد شد و جالب اینجاست؛ تا زمانی که با مشکلی حاد روبرو نشده باشد خود نیز خودش را ترمیم و پاکسازی می کند. کبد این توانایی را دارد که فاکتورهای مضر موجود در مواد غذایی را از بین ببرد و بدون هیچگونه ضرری به سیستم های دیگر بدن انتقال دهد.

مطمئنا با این تفاسیر، نسبت به چگونگی عملکرد و نقش کبد در سلامتی بدن خود کنجکاو شده اید. اگر درنظر دارید تا اطلاعات کامل تری در رابطه با این اندام حیاتی بدنتان بدست آورید، توصیه می کنیم در ادامه مقاله با ما همراه باشید. توضیحاتی را خدمت شما ارائه خواهیم داد.

کبد را بیشتر بشناسید

کبد که اغلب آن را تحت عنوان جگر می شناسیم.؛ بزرگ ترین غده بدن می باشد که نقشی اصلی و حیاتی در فعالیت های سوخت و ساز بدن مانند گوارش ایفا می کند. کبد چیزی حدود 1500 گرم وزن دارد و به عنوان سازمان دهنده ترین عضو برای بدن شناخته می شود.
پس از مصرف هرگونه غذا و مواد نوشیدنی، بدن خون موجود در دستگاه گوارش را به وسیله سیاهرگی که ورید پورت نام دارد، جمع آوری کرده و به سمت کبد هدایت می کند. پس از آن نیز، مواد جذب شده به وسیله لوله های گوارشی از کبد عبور می کنند. این بود تمامی اقداماتی که بدن در راستای رسیدن به کبد انجام می دهد. اما اینکه در درون کبد چه اتفاقاتی رخ می دهد مسئله‌ای‌ست که در ادامه در نظر داریم به آن بپردازیم.

نقش کبد در سلامتی بدن چیست؟, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

نقش کبد در بدن چیست؟

همه می دانیم مهمترین نقش کبد در بدن، تبدیل مواد غذایی به مواد شیمیایی اصلی و ضروری برای ادامه حیات است. کبد صفرا را تولید می کند. صفرا، مایع زرد مایل به سبز تلخی است که وظیفه هضم غذا را برعهده می‌گیرد. صفرا در از بین بردن چربی ها و مواد زائد نیز نقشی اساسی ایفا می کند. به طور عمده صفرا از کلسترول، بیلی روبین، فسفولیپیدها و املاح صفراوی تشکیل شده است. این مایع زرد رنگ اغلب در کیسه صفرا ذخیره می شود و پس از مصرف مواد غذایی پرچرب، به سمت روده کوچک حرکت می کند تا عملیات تخلیه را صورت دهد.

آمونیاک نیز از جمله خطرناک ترین مواد سمی به حساب می آید. که میتواند عملکرد بدن را با اختلال مواجه کند. اما کبد در صورتی که سالم و عملکرد صحیحی داشته باشد، پس از مشاهده آمونیاک، آن را به اوره تبدیل کرده و از طریق ادرار از بدن دفع می کند.

با این تفاسیر میتوان کبد را تصفیه خانه و پالایشگاه بدن دانست. تمام آن چیزی که میخوریم، می آشامیم و حتی تنفس می کنیم و یا با پوست بدنمان تماس می یابد، سرانجام به کبد ختم می شود. کبد به راحتی میتواند آلاینده های هوا، بوی دود سیگار، الکل، مواد مخدر و تمامی داروهای مصرفی را تصفیه نماید. اگر کبد در بدن وجود نداشته باشد، ادامه حیات برای شما امکانپذیر نیست. کبد را باید همچون یک گذرگاه تصور کنید. اگر این گذرگاه تخریب شود، امکان عبور میسر نیست. پس باید در حفظ آن بکوشیم.

نکته جالبی در رابطه با بارداری و کبد وجود دارد. اینکه کبد در سه ماه نخست بارداری وظیفه تولید گلبول های قرمز جنین را به طور انحصاری برعهده می گیرد. پس از گذر از هفته 24 بارداری، این وظیفه مهم به مغز استخوان انتقال می یابد.

علائم اختلال در عملکرد کبد کدام است؟

بیماری های مختلف، از روش های متفاوتی برای بروز خود استفاده می کنند. این مسئله در رابطه با کبد نیز صدق می کند. با دیدن علایم زیر باید به بروز اختلال در عملکرد کبد شک کنیم:

  1. تحمل غذاهای چرب و ادویه دار برای بدن سخت می شود.
  2. بدن با افزایش وزن روبرو خواهد شد.
  3. تورم و درد شدیدی در قسمت شکم احساس می شود.
  4. یبوست های مزمن پدید می آید.
  5. پیری زودرس میسر می شود.
  6. خستگی مزمن خواهد شد.
  7. سرعت خونریزی یا کبودی پوست افزایش می یابد.
  8. بی اشتهایی، تهوع و استفراغ و علایم شبیه آنفلوآنزا به سراغ افراد می آید.
نقش کبد در سلامتی بدن چیست؟, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

روش های حفظ سلامتی کبد

امروزه با توجه به پیشرفت هایی که در علم و تکنولوژی صورت گرفته راهکارهای بسیار زیادی برای حفظ سلامتی کبد و افزایش نقش کبد در سلامتی بدن به دنیا معرفی شده است. با این حال خودمان هستیم که باید اولین قدم را برای داشتن بدنی سالم برداریم. در این راه میتوانیم از مواد طبیعی همچون لیمو، لبو و آب لبو، توت ها، انگور، سیر و یا چغندر و… استفاده نمائیم.

البته روش های بسیار زیادی دارویی نیز وجود دارد که میتواند کمک کننده باشد.

کلام آخر

تمامی کارکردها و وظایف متعدد کبد باعث شده تا به عنوان یک عضو بسیار حیاتی و مهم شناخته شود. تمامی خون‌های برگشتی از دستگاه گوارش که مواد غذایی را با خود حمل می کند از کبد عبور میگذرد. از همین رو باید برای حفظ سلامتی آن تلاش ویژه ای داشته باشیم. از همین رو اگر با علائمی که در این مقاله خدمت شما شرح دادیم، در بدن خود مواجه شدید. توصیه می کنیم که حتما به دکتر مهدی احمدیان متخصص کبد و گوارش در اصفهان مراجعه کنید. همچنین میتوانید نظرات خود را در سایت برای ما پیغام بگذارید.

چه قدر این پست مفید بوده؟

برای رای بر روی ستاره ها کلیک کنید!

Average rating 3.3 / 5. Vote count: 12

اولین نفر جهت رای باشید!

Tags: , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست