کجا باید آندوسکوپی انجام دهیم؟

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
بهترین مرکز بلفاروپلاستی

عبارت بهترین مرکز آندوسکوپی اصفهان معمولا توسط افرادی که از مشکلات دستگاه گوارش فوقانی و روده بزرگ رنج می‌برند جستجو می‌شود. در جهان امروز با شیوه‌های نادرست تغذیه‌ای، وجود استرس، زندگی ماشینی و پر از آلودگی‌های محیطی، استفاده از الکل و سیگار و قلیان دستگاه گوارش فوقانی مخصوصا معده همیشه در معرض آسیب و بیماری است. درصد بالای مبتلایان به مشکلات گوارشی و معده، تائیدی بر این گفته است.

در این مطلب سعی می کنیم در مورد آندوسکوپی که یکی از شیوه‌های دقیق تشخیصی در مشکلات درون بدن است توضیحاتی را ارائه دهیم و بهترین مرکز آندوسکوپی در اصفهان را معرفی نمائیم.

آندوسکوپی چیست؟ 

آندوسکوپی از جمله روش‌های مدرن و پرکاربرد برای معاینه دستگاه گوارش است. البته با استفاده از این روش بیشتر می‌توان بخش فوقانی لوله گوارش را معاینه کرد. دستگاه آندوسکوپ شامل یک دوربین است که به انتهای یک لوله منعطف و نرم وصل می‌باشد. متخصص با وارد کردن این لوله از دهان بیمار به مری و سپس معده، می‌تواند از طریق مانیتور، سلامت معده و مری را بررسی کند و همچنین علت بسیاری از علائم را دریابد. در ادامه با مراقبت‌های پیش از آندوسکوپی و روش انجام آن بیشتر آشنا خواهید شد.

البته لازم به ذکر است که آندوسکوپ‌ها بسیار کم خطر هستند و می­‌توانند به دهانه­‌های بدن مانند دهان یا مقعد وارد شوند. همچنین، می­‌توان آن‌ها را در برش­‌های کوچک، مثلاً در زانو یا شکم قرار داد. جراحی که از طریق یک برش کوچک انجام شده و با کمک ابزارهای ویژه مانند آندوسکوپ انجام می­‌شود، جراحی سوراخ کلید نامیده می­‌شود.

مطلب پیشنهادی جهت مطالعه:

پاکسازی کبد از اعمال و وظایف کبد است که به صورت روزانه انجام می‌شود. اکثر افراد کبد را اندامی می‌دانند که قادر است بافت خود را ترمیم کند و به حیات خود ادامه دهد. اما گاهی اوقات چربی کبد و دیگر عارضه‌ها این چرخه پاکسازی را مختل می‌کنند و یا دور آن را کند می‌کنند. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر درباره پاکساری کبد هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله انجام پاکسازی کبد در اصفهان را مطالعه کنید.

انواع آندوسکوپی

آندوسکوپی چیست و چگونه انجام می شود؟ | دکتر مهدی احمدیان

با توجه به محل و موضع مورد بررسی انواع گوناگونی از آندوسکوپی انجام می‌شود که اکنون به معرفی آن‌ها می‌پردازیم. البته رایج ترین انواع آندوسکوپی، آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی (مری و معده) و کلونوسکوپی (معاینه روده بزرگ) می‌باشد که در بهترین مرکز تخصصی آندوسکوپی اصفهان به بهترین شیوه و با استفاده از مدرن‌ترین تجهیزات پزشکی انجام می‌شود.

اکنون فهرستی از انواع آندوسکوپی را ارائه می‌دهیم که در هر کدام با توجه به نقطه‌ای از بدن که مورد آندوسکوپی قرار می‌گیرد نام آن نیز تغییر می‌یابد.

 • آندوسکوپی: در این حالت دستگاه گوارش فوقانی یا به عبارت دیگر مری و معده و روده کوچک مورد بررسی قرار می‌گیرد
 • لاپاروسکوپی: در این مورد به بررسی مشکلات داخلی لگن و شکم پرداخته می‌شود و با انجام یک برش کوچک در نزدیکی محل آندوسکوپی انجام می‌شود.
 • لارنگوسکوپ: در این مورد حنجره مورد بررسی قرار می‌گیرد و لوله آندوسکوپی از طریق دهان، بینی یا گوش وارد می‌شود.
 • کولونوسکوپی: در این مورد دوربین و لوله آندوسکوپی برای مشاهده‌ی بخش راست روده و قسمت تحتانی روده‌ی بزرگ از طریق مقعد وارد بدن می‌شوند.
 • پلوروسکوپی: در این شرایط در قفسه سینه یک برش کوچک ایجاد می‌شود و ریه‌ها و دیواره سینه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 • آرتروسکوپی: مشاهده‌ی مفاصل در این روش صورت می‌گیرد، در نزدیکی مفصل مورد نظر توسط جراح ارتوپدی برش کوچکی ایجاد می‌شود و ابزار آندوسکوپی وارد بدن می‌شود.
 • کولونوسکوپی: این عمل که در بهترین مرکز آندوسکوپی اصفهان توسط دکتر مهدی احمدیان انجام می‌شود، برای مشاهده‌ی روده‌ی بزرگ می‌باشد و این کار از طریق مقعد صورت می‌گیرد.
 • سیستوسکوپی:مشاهده و بررسی مثانه در این روش انجام می‌گیرد که آندوسکوپی از طریق مجاری ادراری صورت می‌گیرد.
 • هیستروسکوپی: در این روش بررسی‌های مربوط به واژن و رحم انجام می‌شود و آندوسکوپی از طریق واژن صورت می‌گیرد.
 • برونکوسکوپی: در این روش بررسی ریه‌ها، بینی و یا دهان انجام می‌شود.
 • سیگموئیدوسکوپی: در این روش نیز بررسی سمت راست روده و قسمت تحتانی روده بزرگ که تحت عنوان روده بزرگ سیگموئید است، انجام می‌شود.

روش‌های اجرای آندوسکوپی

این روش‌ها تا حدودی به دلیل انجام آندوسکوپی بستگی دارد. سه دلیل اصلی برای انجام آندوسکوپی وجود دارد:

 • بررسی: اگر فردی دچار استفراغ، درد شکم، اختلالات تنفسی، زخم معده، مشکل در بلع یا خونریزی دستگاه گوارش شود. به عنوان مثال می­‌توان از آندوسکوپ برای جستجوی علت استفاده کرد.
 • تأیید تشخیص: با استفاده از آندوسکوپی می­‌توان نمونه برداری را برای تأیید تشخیص سرطان یا سایر بیماری­‌ها انجام داد.
 • درمان: از آندوسکوپ می‌­توان برای درمان مستقیم بیماری استفاده کرد. به عنوان مثال، می­‌توان از آندوسکوپی برای کوتر کردن رگ خونریزی دهنده (مهر و موم با استفاده از گرما) یا برداشتن پولیپ استفاده کرد.

گاهی اوقات، آندوسکوپی با روش دیگری مانند: اسکن اولتراسوند ترکیب می­‌شود. می­‌توان از آن برای قرار دادن پروب سونوگرافی در نزدیکی اندام­‌هایی که تصویربرداری آن­‌ها دشوار است مانند لوزالمعده استفاده کرد.

در آندوسکوپ‌­های مدرن گاهی اوقات چراغ­های حساسی نصب شده که از تصویربرداری باند باریک استفاده می­‌کنند. در این نوع تصویربرداری از طول موج‌­های آبی و سبز مشخصی استفاده می­‌شود که به پزشک اجازه می‌­دهد تا شرایط پیش سرطانی را راحت‌­تر تشخیص دهد.

آندوسکوپی به طور معمول در حالی که بیمار هوشیار است انجام می­‌شود، اگرچه گاهی اوقات بیمار بی­‌حسی موضعی (معمولاً اسپری بی­‌حس کننده پشت حلق) دریافت می­‌کند. تا بیمار آرام  بگیرد.

برای روش‌­های آندوسکوپی که شامل ورود از طریق دهان باشد، از محافظ دهان برای محافظت از دندان­‌ها و لب­‌ها هنگام قرار دادن لوله استفاده می‌­شود.

آندوسکوپی توسط چه پزشکی انجام می‌شود؟

آندوسکوپی در اصفهان | بهترین فوق تخصص در اصفهان | دکتر مهدی احمدیان

بیشتر آندوسکوپی‌ها، توسط متخصص گوارش انجام می‌شود. جراحان دستگاه گوارش نیز می‌توانند عمل آندوسکوپی را برای بیمار انجام دهند. در صورتی که پزشک متخصص شما آندوسکوپی را برای شما تجویز نموده است به پزشک خود اعتماد کنید، جای هیچ گونه نگرانی نیست. از جمله یکی از فوق تخصص‌های گوارش در اصفهان می‌توان دکتر مهدی احمدیان را نام برد که با مراجعه به سایت ایشان اطلاعات بیشتری را کسب خواهید کرد.

مراقبت های لازمه قبل از آندوسکوپی

طبیعتا اولین نکته‌ای که باید قبل از انجام آندوسکوپی مد نظر داشته باشید این است که معده شما باید کاملا خالی باشد. در نتیجه بیمار باید ۴ الی ۸ ساعت پیش از انجام آندوسکوپی چیزی نخورد و نیاشامد. خوردن مایعات نیز پیش از آندوسکوپی باعث اختلال در دید پزشک می‌شود. بنابراین معده برای معاینه باید به طور کامل خالی باشد.

همچنین قبل از اینکه به آندوسکوپی بروید، باید برخی از داروهای خاص مثل رقیق کننده‌های خون را کنار بگذارید. یعنی روز قبل از آندوسکوپی اصلا از این دست داروها را مصرف نکنید. این داروها احتمال خون‌ریزی حین آندوسکوپی و یا نمونه برداری را افزایش می‌دهند. در نتیجه ممکن است خون ریزی قطع نشود. بیماری‌های قلبی، دیابت، فشار خون بالا و… نیز دستورالعمل‌های خاص خود را دارند. در نتیجه بیمار باید پیش از اینکه برای آندوسکوپی اقدام کند، متخصص را از این موارد آگاه سازد تا توصیه‌های لازم را از او دریافت کند.

عوارض و خطرات جانبی بعد از آندوسکوپی

اگر بیمار حین آندوسکوپی داروی آرامبخش دریافت کرده باشد، با از بین رفتن اثر دارو وارد دوره نقاهت می‌شود. بعد از آندوسکوپی بیمار به بخش ریکاوری می‌رود تا استراحت کند. عموما یک ساعت در این اتاق از بیماری نگهداری می‌شود. در این مدت، متخصص بیمار را همزمان با از بین رفتن اثر داروی آرامبخش ملاحظه می‌کند. بهتر است بیمار ادامه‌ی روز را به استراحت بگذراند.

روش انجام آندوسکوپی بسیار ساده و بی خطر است. در نتیجه در ۹۰ درصد موارد آسیبی به بیمار وارد نمی‌شود. اما در برخی موارد مشکلاتی همچون موارد زیر بعد از آندوسکوپی ملاحظه شده است:

 • آرام­بخشی بیش از حد، اگرچه همیشه آرام­بخش لازم نیست.
 • احساس نفخ برای مدت کوتاهی پس از عمل
 • گرفتگی خفیف عضلات
 • بی­‌حسی و یا احساس درد در گلو که برای چند ساعت خواهد ماند و دلیل آن استفاده از بی‌­حس ­کننده موضعی است.
 • عفونت منطقه مورد بررسی: این امر معمولاً هنگامی اتفاق می‌­افتد که چند روش­ به طور همزمان با هم انجام شوند. عفونت­‌ها به طور معمول جزئی و قابل درمان با یک دوره آنتی بیوتیک هستند.
 • درد مداوم در ناحیه آندوسکوپی
 • سوراخ­ شدن یا پارگی مخاط معده یا مری که در هر ۲۵۰۰-۱۱۰۰۰ مورد در ۱ مورد اتفاق می­‌افتد.
 • خون­ریزی داخلی، معمولاً جزئی و گاهی با کوتر کردن (مهر و موم با استفاده از گرما) محل آندوسکوپی قابل درمان است.
 • عوارض مربوط به بیماری­های پیش­‌زمینه‌­ای

این عوارض تا حد زیادی به تخصص و مهارت متخصصی که به او مراجعه می‌کنید مرتبط است. شما با تحقیق درباره متخصص خود و همچنین اطمینان از مهارت او، تا حد زیادی در کاهش این عوارض نقش خواهید داشت. در غیر این صورت و با مراجعه به یک متخصص مطمئن، هیچ یک از این عوارض را مشاهده نخواهید کرد.

اگر بعد از انجام آندوسکوپی، هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید باید به پزشک مربوطه اطلاع دهید:

 • مدفوع تیره رنگ
 • تنگی نفس
 • درد شدید و مداوم شکم
 • درد قفسه سینه
 • استفراغ خونی

دلایل انجام آندوسکوپی معده در بهترین مرکز آندوسکوپی اصفهان چیست؟

دلایل انجام آندوسکوپی | آندوسکوپی در اصفهان

از دلایل انجام آندوسکوپی در بهترین مرکز آندوسکوپی در اصفهان می‌توان یافتن علت مشکلاتی مانند حالت تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، مشکل بلعیدن، خونریزی و سایر مشکلات معده باشد که توسط متخصص گوارش انجام می‌شود.

به وسیله آندوسکوپی زخم‌های معده، سرطان معده و عفونت‌های هایکوباکترپیلوری قابل تشخیص است. همچنین آندوسکوپی توان تمیز دادن خونریزی‌های فعال از زخم‌ها را دارد. اگر نشانه‌های خونریزی در مانیتور نشان داده شود پزشک متخصص با بهره‌گیری از ابزارهایی که به کمک آندوسکوپی عمل می‌کنند می‌تواند خونریزی را متوقف نماید. همچنین می‌توان مشکلاتی مانند تنگی مری را نیز با همین روش یعنی وارد نمودن ابزار مناسب از طریق آندوسکوپی به مری درمان نمود.

هزینه آندوسکوپی در سال 1401 در بهترین مرکز اصفهان چقدر است؟

هزینه آندوسکوپی در سال 1401 بنابر اینکه بخواهید در بیمارستان‌ها یا مطب پزشک‌ها این کار را انجام دهید متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال اگر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستید، با مراجعه به بیمارستان‌های تامین اجتماعی می‌توانید این عمل را بدون هیچ هزینه‌ای انجام دهید ولی اگر قصد دارید آندوسکوپی را در مطب پزشک انجام دهید باید بدانید که هزینه قابل توجهی را باید متقبل شوید که این هزینه با اندکی تفاوت در مطب‌های مختلف، متفاوت است. برای اطلاع دقیق‌تر از میزان هزینه آندوسکوپی در سال 1401 در اصفهان می‌توانید به مطب دکتر مهدی احمدیان مراجعه کنید تا به این امر دست یابید.

کلام آخر و معرفی دکتر مهدی احمدیان، بهترین فوق تخصص گوارش در اصفهان

امروزه انواع مختلفی از بیماری‌های گوارشی وجود دارد که برای درمان آن باید به یک متخصص گوارش مراجعه کنید تا علت را متوجه شوید. یکی از راه‌های تشخیص بیماری‌های گوارشی انجام آندوسکوپی است. همانطور که در مقاله بالا گفته شد آندوسکوپی انواع مختلفی داشته و بیشتر آندوسکوپی‌ها توسط متخصص گوارش انجام می‌گردد. دکتر مهدی احمدیان از جمله متخصصین گوارش در اصفهان هستند که این کار را انجام داده و شما با مراجعه به مطب ایشان می‌توانید از این امکان استفاده نمایید.

بهترین مرکز بلفاروپلاستی

چه قدر این پست مفید بوده؟

برای رای بر روی ستاره ها کلیک کنید!

Average rating 2.6 / 5. Vote count: 46

اولین نفر جهت رای باشید!

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed