آندوسکوپی خود را کجا انجام دهیم؟

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
آندوسکوپی خود را کجا انجام دهیم؟, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

عبارت بهترین مرکز آندوسکوپی اصفهان معمولا توسط افرادی که از مشکلات دستگاه گوارش فوقانی و روده بزرگ رنج می برند جستجو می شود. در جهان امروز با شیوه های نادرست تغذیه ای، وجود استرس، زندگی ماشینی و پر از آلودگی های محیطی، استفاده از الکل و سیگار و قلیان دستگاه گوارش فوقانی مخصوصا معده همیشه در معرض آسیب و بیماری است. درصد بالای مبتلایان به مشکلات گوارشی و معده تائیدی بر این گفته است.

در این مطلب سعی می کنیم در مورد آندوسکوپی که یکی از شیوه های دقیق تشخیصی در مشکلات درون بدن است توضیحاتی را ارائه دهیم و بهترین مرکز آندوسکوپی در اصفهان را معرفی نمائیم.

آندوسکوپی چیست؟

آندوسکوپی یا درون بینی در علم پزشکی یعنی مجموعه فعالیت هایی که پزشک با کمک گرفتن از دوربین جهت مشاهده و دیدن اعضای داخلی بدن با اهداف تشخیصی و گاهی اوقات درمانی انجام می دهد. روشی بسیار پر کاربرد در تشخیص بیماری های مختلف است. معمولی ترین روش های انجام آندوسکوپی از طریق دهان یا مقعد است. اما در برخی موارد دیگر برای انجام آندوسکوپی در بعضی قسمت های بدن از برش های کوچکی جهت فرستادن دوربین به داخل آن نقطه از بدن استفاده می شود.

در بهترین مرکز آندوسکوپی اصفهان پزشک متخصص با بهره گیری از یک لوله بلند با قابلیت انعطاف پذیری که به دوربین و روشنایی مجهز است اقدام به انجام آندوسکوپی می نماید. تصویری که در این حالت تهیه می شود بر روی مانیتور برای پزشک قابل روئیت ودیده شدن است.

در مواردی خاص به صلاحدید پزشک از آندوسکوپی برای گرفتن نمونه بافت یا به اصطلاح بیوپسی استفاده می شود و در کل این روش بسیار دقیق وپیشرفته و رایج برای بررسی و دردها و مشکلات داخل بدن است. 

انواع آندوسکوپی

با توجه به محل و موضع مورد بررسی انواع گوناگونی از آندوسکوپی انجام می شود که اکنون به معرفی آنها می پردازیم. البته رایج ترین انواع آندوسکوپی، آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی (مری و معده )و کلونوسکوپی(معاینه روده بزرگ) می باشد که در بهترین مرکز تخصصی آندوسکوپی اصفهان به بهترین شیوه و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات پزشکی انجام می شود.

اکنون فهرستی از انواع آندوسکوپی را ارائه می دهیم که در هر کدام با توجه به نقطه ای از بدن که مورد آندوسکوپی قرار می گیرد نام آن نیز تغییر می یابد

  • در این حالت دستگاه گوارش فوقانی یا به عبارت دیگر مری و معده و روده کوچک مورد بررسی قرار می گیرد.
  • در این مورد به بررسی مشکلات داخلی لگن و شکم پرداخته می شود و با انجام یک برش کوچک در نزدیکی محل آندوسکوپی انجام می شود.
  • در این مورد حنجره مورد بررسی قرار می گیرد و لوله آندوسکوپی از طریق دهان، بینی یا گوش وارد می شود.
  • در این مورد دوربین و لوله آندوسکوپی برای مشاهده ی بخش راست روده و قسمت تحتانی روده ی بزرگ از طریق مقعد وارد بدن می شوند.
  • در این شرایط در قفسه سینه یک برش کوچک  ایجاد می شود. ریه ها و دیواره سینه مورد بررسی قرار می گیرد.
  • مشاهده ی مفاصل در این روش صورت می گیرد، در نزدیکی مفصل مورد نظر برش کوچکی ایجاد می شود و ابزاز آندوسکوپی وارد بدن می شود.
  • کولونوسکوپی در بهترین مرکز آندوسکوپی اصفهان انجام می شود و برای مشاهده ی روده ی بزرگ می باشد و این کار از طریق مقعد صورت می گیرد.
  • مشاهده و بررسی مثانه در این روش انجام می گیرد که آندوسکوپی از طریق مجاری ادراری صورت می گیرد.
  • در این روش بررسی های مربوط به واژن و رحم انجام می شود و آندوسکوپی از طریق واژن صورت می گیرد.

آندوسکوپی توسط چه پزشکی انجام می شود؟

آندوسکوپی خود را کجا انجام دهیم؟, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

بیشتر آندوسکوپی ها، توسط متخصص گوارش انجام می شود. جراحان دستگاه گوارش نیز می توانند عمل آندوسکوپی را برای بیمار انجام دهند. در صورتی که پزشک متخصص شما آندوسکوپی را برای شما تجویز نموده است به پزشک خود اعتماد کنید، جای هیچ گونه نگرانی نیست.

دکتر مهدی احمدیان یکی از فوق تخصص های مشهور در زمینه مشکلات گوارشی می باشد. تشخیص درست و به موقع، درمان درست وسنجیده از نقاط قوت ایشان است. همین خوش نامی ها باعث شده است مراجعین با خیالی راحت و آسوده تمامی مراحل تشخیص و درمان خود را به دکتر مهدی احمدیان بسپارند.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر و آشنایی بهتر می توانید به سایت ایشان مراجعه کنید تا در بهترین مرکز تخصصی آندوسکوپی اصفهان معالجه شوید.

دلایل انجام آندوسکوپی معده در بهترین مرکز آندوسکوپی اصفهان چیست؟

متخصصین گوارش با استفاده از آندوسکوپی معده می توانند علت مشکلاتی مانند حالت تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، مشکل بلعیدن، خونریزی و سایر مشکلات معده را بفهمند. به وسیله آندوسکوپی زخم های معده، سرطان معده و عفونت های هایکوباکترپیلوری قابل تشخیص است. آندوسکوپی توان تمیز دادن خونریزی های فعال از زخم ها را دارد . اگر نشانه های خونریزی در مانیتور نشان داده شود پزشک متخصص با بهره گیری از ابزارهایی که به کمک آندوسکوپی عمل می کنند می تواند خونریزی را متوقف نماید. همچنین میتوان مشکلاتی مانند تنگی مری را نیزبا همین روش یعنی وارد نمودن ابزار مناسب از طریق آندوسکوپی به مری درمان نمود.

در کولونوسکوپی با استفاده از دستگاه آندوسکوپی می توان اشیاء خارجی یا در صورت وجود پولیپ آن را از روده ی بزرگ پاک نمود. این کارها از اعمال پیشگیرانه جهت جلوگیری از بروز سرطان روده ی بزرگ است.

قبل از آندوسکوپی چه اقداماتی انجام دهیم؟

در بهترین مرکز آندوسکوپی اصفهان  اعتماد و راحتی بیمار یک اصل مهم است. در زمان نویت دهی به بیمار برای انجام آندوسکوپی اقدامات و شرایط لازم را با آنها در میان می گذارند که در ادامه این مطلب این شرایط را بیان می کنیم

در زمان انجام آندوسکوپی همکاری بیمار با پزشک بسیار مهم است. بنابراین قبل از انجام آن باید مشاوره ی درست جهت آشنایی و آگاهی بیمار داده شود. آنچه که در بهترین مرکز آندوسکوپی اصفهان انجام می شود. در این مرکز به بیمار توضیح  داده می شود که آندوسکوپی از طریق دهان صورت می گیرد. در این روش دوربین وصل شده به انتهای یک لوله از راه دهان و گلو وارد مری می شود و پزشک می تواند در این روش داخل معده و مری را ببیند و مشکل بیمار راتشخیص دهد.

جهت جلوگیری از تهوع و استفراغ در زمان انجام دادن آندوسکوپی بیمار باید 6 تا 8 ساعت قبل از مراجعه چیزی نخورد تا معده اش کاملا خالی باشد. الته تا دو ساعت قبل از انجام آندوسکوپی می توان آب خورد.

در صورتی که بیمار داروی خاصی مصرف می کند یا نسبت به داروی معینی حساسیت دارد باید موضوع را با پزشک خود مطرح نماید تا در زمان انجام این کار و در بیهوشی مشکلی پیش نیاید. مخصوصا مصرف داروهای ضد انعقاد خون حتما باید به پزشک اطلاع داده شود، چون ممکن است پزشک تشخیص دهد که این داروها را چند روز قبل از آندوسکوپی قطع نماید.

در صورتی که بیمار مشکلات دیگری مانند دیابت، فشاره خون و غیره داشته باشد باید حتما پزشک خود را مطلع کند تا در صورتی که تمهیدات خاصی نیاز بود توسط پزشک بهترین مرکز آندوسکوپی اصفهان انجام شود.

مریض حتما یک نفر را همراه خود داشته باشد.

در حین انجام آندوسکوپی با توجه به تشخیص پزشک ممکن است از بافتهای داخلی نمونه هایی برداشته شود. تا در بخش پاتولوژی زیر میکروسکوپ رفته و بیماری تشخیص داده شود. در صورتی که این شرایط برای شما پیش آمد پیگیر نتیجه نمونه برداری خود باشید.

توصیه بسیار مهم این است که در صورت مبتلا بودن به هپاتیت ب و یا ایدز قبل از انجام آندوسکوپی این موارد را به پزشک اطلاع دهید تا برای ممانعت از انتقال این بیماری به افراد دیگر ار آندوسکوپ مخصوص  این بیماران استفاده شود.

در صورتی که آندوسکوپی برای سیستم گوارش تحتانی باشد کولونوسکوپی انجام می شود. پزشک کولون و سیگوئید را مورد بررسی قرار می دهد. برای آمادگی انجام کلونوسکوپی باید روده کاملا تخلیه و پاک باشد بنابراین بیمار باید از داروهای ملین استفاده نماید تا دستگاه گوارشی و روده پاک شوند. 

بهترین مرکز آندوسکوپی اصفهان چه زمانی آندوسکوپی را تجویز می نماید؟

در صورتی که مشکلات و دردهای پیش آمده با درمان های دارویی بهبود پیدا نکند برای تشخیص بهتر و دقیق تر از آندوسکوپی استفاده می شود. در واقع آندوسکوپی یک نوع معاینه ی اندام های داخلی است. در صورت داشتن هر یک از علائم زیر ممکن اسن پزشک تشخیص دهد که باید آندوسکوپی انجام شود

پزشک بعد از انجام معاینه جسمی احتمالا انجام آزمایش خون را برای شما تجویز می کند. انجام این آزمایش ها به پزشک کمک می کند درک دقیق تر و بهتری از شرایط بیمار داشته باشد و همچنین به پزشک کمک می کنند تصمیم گیری بهتری داشته باشد که آیا مشکلات بدون آندوسکوپی یا جراحی قابل درمان است یا خیر.

بالاخره زمان انجام آندوسکوپی فرا می رسد.

در بهترین مرکز آندوسکوپی اصفهان برای انجام آندوسکوپی مریض به پشت یا پهلوی چپ بر روی یک میز دراز می کشد. در طول زمان آندوسکوپی اعمال حیاتی مانند فشار خون، تنفس و ضربان قلب توسط تیم پزشکی چک می شود. طبق تجویز و نظر پزشک داروی آرامبخش به بیمار تزریق می شود. این تزریق از طریق ساعد انجام می شود. این آرامبخش ها یک خواب راحت و آرام را برای بیمار  به دنبال دارند و باعث می شوند بیمار در جریان معاینات آندوسکوپی اذیت نشود. البته این روش برای تمام بیماران اعمال نمی شود و براساس نظر پزشک است.

خواب بیماران حدود یک ساعت طول می کشد و اما اثرات آن ماندگار تر است بنابراین بهتر است بیمار تا روز بعد رانندگی نکند.

برای اینکه زمان وارد نمودن لوله بلند و منعطف آندوسکوپ بیمار اذیت نشود داروی بی حسی را در دهان بیمار اسپری می کنند. برای باز بودن دهان بیمار در زمان انجام آندوسکوپی گارد دهانی مخصوص را در بین دندان های بیمار قرار می دهند که جنس آن از پلاستیک است. 

در بهترین مرکز آندوسکوپی اصفهان زمانی که پزشک آندوسکوپ را به دهان بیمار وارد می نماید به او می گوید وقتی که  آندوسکوپ به گلوی او رسید آن را قورت دهد. بعد از قورت دادن، آندوسکوپ وارد مری می شود. تصاویر معده و مری توسط دوربین کوچکی که به نوک آن وصل است به مانیتور پزشک ارسال می شود.

پزشک با دقت این تصاویر را بررسی می کندو به دنبال عوامل غیر طبیعی می گردد و اگر با مورد غیر طبیعی برخورد کند آن را برای بررسی بیشتر ثبت می نماید. مدت زمان  انجام آندوسکوپی بین 15تا 30 دقیقه است و باتوجه به شرایط هر بیمار و چگونگی معاینه متغییر است.

بعد از آندوسکوپی معده چه کار کنیم؟

دربهترین مرکز آندوسکوپی اصفهان در صورت تزریق آرام بخش به بیمار، بعد از پایان معاینه بیمار به اطاق ریکاوری انتقال داده می شود و تا زمانی که تاثیرات داروها کمتر شود در آنجا استراحت می نماید. بعد از چند ساعت بیمار می تواند به خانه باز گردد البته بیمار تا روز بعد از کارهایی مانند رانندگی اجتناب نماید.

از عوارض بعد از آندوسکوپی علائم ناراحت کننده ای مانند بی حسی دهان و گلو به دلیل استفاده از داروهای بی حسی است که تا چند ساعت طول می کشد و از بین میرود و بهتر است در این مدت از خوردن و آشامیدن پرهیز شود.

گلو درد و سوزش گلو، سرفه و احساس خفگی از عوارض دیگر بعد از آندوسکوپی است که در همه ی افراد یکسان نیست  البته اصلا جای نگرانی نیست و خیلی زود این عارضه ها از بین می رود.

نتیجه آندوسکوپی در بهترین مرکز آندوسکوپی اصفهان چه زمانی مشخص می شود؟

آندوسکوپی خود را کجا انجام دهیم؟, سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

در واقع بسته به شرایط بیمار و نوع معاینه دریافت نتیجه آندوسکوپی متفاوت است. در صورتی که معاینه برای تشخیص بیماری هایی مانند زخم معده بوده باشد نتیجه را بعد از پایان آندوسکوپی در اختیار بیمار قرار می دهند و پزشک نتیجه را برای بیمار توضیح خواهد داد.

 در صورتی که از بافت های  معده نمونه ای گرفته شده باشد  نتیجه بعد از چند روز آماده شده و تحویل بیمار می گردد. 

بهترین مرکز آندوسکوپی اصفهان زیر نظر دکتر مهدی احمدیان( از به نام ترین فوق تخصص های گوارش)  یک مرکز فوق تخصصی گوارش و آندوسکوپی و کلونوسکوپی می باشد. با کادر پزشکی متخصص و مجرب و به کار گیری بهترین و با کیفیت ترین تجهیزات پزشکی  که می توانید با اطمینان کامل از خدمات این مرکز استفاده نمائید. 

شما می توانید برای دریافت نوبت و وقت مشاوره و همچنین آشنایی بیشتر با خدمات  به سایت https://dr-mehdi-ahmadian.ir/ وارد شوید. کادر پزشگی آماده پاسخ گویی سوالات شما هستند.

چه قدر این پست مفید بوده؟

برای رای بر روی ستاره ها کلیک کنید!

Average rating 2.1 / 5. Vote count: 16

اولین نفر جهت رای باشید!

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست